Office 365 idealnym narzędziem do pracy i nauki zdalnej

praca zdalna

Pandemia koronawirusa pokazała nam, że wiele obowiązków, w tym zadania związane z pracą oraz nauką, można bez większych problemów wykonywać z zacisza własnego domu. Model pracy zdalnej okazał się na tyle skuteczny, że wiele firm zdecydowało się go utrzymać, mimo zniesienia części restrykcji sanitarnych. Aby wykonywanie zadań mogło być jednak skuteczne i komfortowe, to niezbędny jest zestaw odpowiednich narzędzi – jedną z lepszych propozycji jest platforma Office 365.

Jak można wykorzystać Office 365 do pracy zdalnej?

Chociaż praca w domu może nie wydawać się optymalnym rozwiązaniem, to wyniki badań jednoznacznie pokazują, że możliwość samodzielnego organizowania harmonogramu dnia pozytywnie wpływa zarówno na wydajność, jak też kreatywność. Brak konieczności fizycznego odwiedzania biura sprawia, że pracę możemy rozłożyć według swoich potrzeb, osiągając o wiele lepsze wyniki. To oczywiście nie jest jedyna zaleta pracy zdalnej – wiążą się z nią spore oszczędności, zarówno po stronie pracodawców (np. w postaci redukcji kosztów związanych z utrzymaniem biura), jak i pracowników (personel nie musi tracić pieniędzy oraz czasu na dojazdy).

Wiele przedsiębiorstw przekonało się, że firmowe procesy można w znacznym stopniu usprawnić z pomocą usługi Microsoft Office 365. Ten wirtualny pakiet biurowy jest na tyle uniwersalny, że sprawdzi się zarówno w mikrobiznesach, jak też światowych korporacjach, ułatwiając pracę zespołową. Platforma od firmy Microsoft oferuje najpotrzebniejsze programy oraz zapis danych w chmurze – dzięki temu wystarczy nam dowolne urządzenie oraz dostęp do internetu, aby tworzyć, edytować oraz udostępniać ważne dokumenty.

Nawet podstawowe plany dla firm dostarczają zestaw narzędzi, które w zupełności wystarczą do wykonywania większości obowiązków. Takie aplikacje, jak Word, Excel czy Powerpoint są uzupełnione o stałe zapisywanie danych w chmurze oraz kolejne aktualizacje usprawniające ich działanie. Wszystkie wrażliwe informacje są bezpieczne w chmurze OneDrive, którą chronią zaawansowane systemy zabezpieczeń.

W kontekście pracy zdalnej warto wspomnieć również o aplikacji Outlook oraz Teams:

Pierwsza z nich to nie tylko poczta, ale również zaawansowany planer i kalendarz, pozwalający sprawnie zarządzać spotkaniami oraz kontaktami. Z kolei druga pozycja to narzędzie do wideokonferencji  z jego pomocą można nie tylko rozmawiać, ale także udostępniać ekran oraz inne zasoby – wyjaśnia nam specjalista reprezentujący firmę Klucz System, która zajmuje się sprzedażą kluczy aktywacyjnych do oprogramowania.

Edukacja na odległość, czyli możliwości pakietu Office 365

Wraz z wybuchem epidemii COVID-19 dynamicznie wzrosło zapotrzebowanie na narzędzia do nauki zdalnej. Ten fakt nie umknął oczywiście firmie Microsoft, która postanowiła jeszcze lepiej dopasować usługę Office 365 do nowych realiów oraz potrzeb uczniów i studentów. W ten sposób powstały specjalne szkolenia oraz przewodniki, dedykowane nie tylko dla szkół i nauczycieli, ale również wychowanków oraz rodziców.

Na tym udogodnienia się nie kończą, ponieważ uczniowie i nauczyciele z kwalifikujących się placówek mogą korzystać z możliwości pakietu Office 365 Education całkowicie za darmo – wystarczy tylko utworzyć konto z wykorzystaniem oficjalnego adresu e-mail szkoły. Co znajdziemy w bezpłatnym zestawie? Właściwie wszystko, co jest potrzebne do zdalnej edukacji – pakiet obejmuje Worda, Excela, PowerPointa, OneNote’a oraz Outlooka.

Do dyspozycji uczniów jest też dysk chmurowy OneDrive o pojemności 1TB, a także program SharePoint pozwalający na stworzenie wygodnej przestrzeni do wymiany dokumentów. Najważniejszym punktem platformy jest jednak dostęp do komunikatora Teams – z jego pomocą można prowadzić lekcje oraz wykłady w postaci wideokonferencji lub telekonferencji uzupełnionej różnymi materiałami (pozwala na to udostępnianie prezentacji, filmów oraz tablicy interaktywnej).

Program jest dostępny zarówno na komputery stacjonarne i laptopy, jak też urządzenia mobilne, dzięki czemu uczniowie mogą brać czynny udział w zajęciach niezależnie od okoliczności.