Taśmy przenośnikowe i ich wulkanizacja

Taśmy przenośnikowe, czyli taśmy tkaninowo-gumowe są niezwykle uniwersalnym produktem, który znajduje szerokie zastosowanie w polskim przemyśle. Dzieje się tak z uwagi na dostępność różnych rozmiarów i długości taśm łączonych wedle życzenia klienta, co zwiększa możliwości wykorzystywania tego produktu w wielu dziedzinach życia codziennego.
Gdzie wykorzystywane są taśmy przenośnikowe?
Wśród gałęzi przemysłu, które często wykorzystują taśmy przenośnikowe możemy wymienić:
- różnego rodzaju zakłady produkcyjne,
- rolnictwo,
- elektrociepłownie,
- przemysł górniczy,
- sortownie odpadów,
- przemysł drzewny.
Z uwagi na możliwość dostosowania taśm do indywidualnych wymagań klienta znajdują one szerokie zastosowanie głównie jako jedna z form transportu produktów i materiałów różnego wymiaru (od drobnych i sypkich aż po wielkogabarytowe, niebezpieczne i ostre).
Sposoby łączenia taśm przenośnikowych
Zasadniczo wyróżniamy dwie metody łączenia taśm przenośnikowych. Pierwsza z nich polega na klejeniu i dzieli się na:
- klejenie taśm na gorąco – metoda zapewniająca doskonałą trwałość i jakość złącza, stosowana w przypadku węższych taśm ( poniżej 1000mm),
- klejenie taśm na zimno – stosowana z użyciem specjalistycznego kleju i tylko w przypadku szerokich taśm, powyżej 1000 mm.
Druga z metod to łączenie taśm przenośnikowych dzięki scalania pękniętych taśm za pomocą gotowych połączeń stalowych, jednak jest to zdecydowanie rozwiązanie tymczasowe, które dobrze sprawdzi się jako półśrodek przed przeprowadzeniem pełnego serwisu.
Wulkanizację taśm przenośnikowych możemy podzielić również ze względu na rodzaj połączeń użytych w trakcie konstrukcji taśmy. Mogą to być połączenia palczaste lub schodkowe. W przypadku połączeń palczastych należy najpierw usunąć okładki z taśmy występujące w miejscach łączenia. Następnym krokiem jest dokładne ukształtowanie końcówek taśmy zgodnie z podanym szablonem.

Łączenie taśm na zimno i na ciepło – jakie są różnice?
W przypadku połączeń schodkowych wszelkie pęknięcia wulkanizuje się przy pomocy kleju na gorąco lub na zimno. W przypadku połączeń na zimno należy użyć specjalistycznego kleju samowulkanizującego na powierzchnię taśmy. Następnym krokiem jest uzupełnienie szczelin zamykających połączenie oraz złożenie elementów łączonych, ich odpowiedni docisk i sezonowanie. W przypadku połączeń na gorąco niezbędne jest przygotowanie klejonej powierzchni z użyciem gumowej mieszanki klejów kauczukowych. Następnie złożone elementy należy wulkanizować w wysokiej temperaturze pod ciśnieniem.
Czyszczenie i naprawa taśm przenośnikowych
Niestety, z uwagi na tak duże możliwości wykorzystania i różne formy produktów przewożonych na taśmach i duży stopień ich ciągłej eksploatacji należy zwrócić dużą uwagę na stały monitoring stanu taśm, który pozwala znacznie przedłużyć ich żywotność i ograniczyć koszty działalności i ewentualnej wymiany. Niezwykle ważny jest tutaj częste czyszczenie i serwis, na który składa się regularne klejenie, usuwanie uszkodzonych obrzeży oraz ich zabezpieczania. Nierzadko może okazać się, że profesjonalna naprawa taśmy jest konieczna w celu jej dalszego użytkowania. Warto wtedy zgłosić się po pomoc do profesjonalistów.