Hale produkcyjne stalowe – zalety i wady

hale produkcyjne

Hale stalowe z powodzeniem wykorzystywane są przez firmy działające w różnych branżach. W zależności od rodzaju konstrukcji, elementów dodatkowych i wyposażenia mogą pełnić funkcję m.in. hal magazynowych, widowiskowo-sportowych, logistycznych oraz produkcyjnych. Te ostatnie buduje się najczęściej. Jakie są główne zalety hal produkcyjnych wykonanych ze stali? Czy takie budynki mają wady?

Hale stalowe sprawdzają się w różnych branżach – chętnie wykorzystują je przedsiębiorstwa potrzebujące przestrzeni magazynowej, chłodni lub mroźni, miejsca do działalności rolniczej, usługowej, a także sportowej. Tego typu budynki mogą również pełnić funkcję centrów logistycznych i handlowych, salonów samochodowych oraz obiektów wojskowych i strategicznych. Najczęściej jednak buduje się hale stalowe z przeznaczeniem na działalność produkcyjną. Dlaczego? Ponieważ tego typu budynki bardzo łatwo dostosować do potrzeb związanych z produkcją – i to jest ich pierwsza zaleta.

Zalety stalowych hal produkcyjnych

Inwestorzy, którzy decydują się na budowę hal produkcyjnych wykonanych ze stali, cenią szerokie możliwości adaptacji przestrzeni wewnątrz obiektu. W zależności od oczekiwań, procesów mających się odbywać w środku, potrzebnych urządzeń i maszyn można wytyczyć linie produkcyjne, funkcjonalne ścieżki komunikacyjne oraz części biurowe i socjalne. Od razu na etapie projektu planuje się lokalizację suwnic pomostowych, żurawi warsztatowych czy wyciągarek tak, aby optymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię.

Drugą zaletą hal stalowych jest szybkość ich budowy. Obiekty tworzy się z gotowych elementów, które dostarcza się na miejsce i łączy się ze sobą. Dzięki temu, że są one stosunkowo lekkie, koszty transportu – i tym samym całej inwestycji – będą niższe niż w przypadku budynków murowanych. Co ważne, hale tego typu stawia się przez cały rok bez względu na warunki atmosferyczne i można je użytkować od razu po zakończeniu prac budowlanych – to kolejny plus.

Inwestorzy zamawiający hale magazynowe, obiekty przemysłowe czy hale produkcyjne wykonane ze stali doceniają również łatwą możliwość rozbudowy i modernizacji w zależności od zmieniających się potrzeb.

Jakie są jeszcze inne zalety hal stalowych? Stosunkowo niska cena całej inwestycji wynikająca ze wspomnianej niższej kwoty za transport elementów niż w przypadku budynków murowanych oraz z optymalizacji zużycia stali w zależności od konstrukcji obiektu. Dodatkowo hale stalowe generują niewielkie koszty eksploatacji.

Gdzie zamówić hale produkcyjną stalową? U generalnego wykonawcy, który może się pochwalić licznymi realizacjami – https://commercecon.pl

hale stalowe

Wady stalowych hal produkcyjnych

Czy zatem hale stalowe mają jakieś wady? Niektórzy obawiają się ewentualnych ognisk korozji i temperatur panujących w budynku. W praktyce hale wszystkie elementy zabezpiecza się tak, żeby uniknąć wystąpienia rdzy. Zaleca się również przeprowadzanie regularnej konserwacji konstrukcji, aby zminimalizować ryzyko odkształceń.

Jeżeli zaś chodzi o temperatury, wystarczy zadbać o odpowiednią izolację cieplną, która zabezpieczy obiekt zarówno w okresie zimowym, jak i letnim.