Kto może prowadzić busa? Wymogi formalne i nie tylko

Liczba aut na polskich drogach zwiększa się z roku na rok. Mimo to wiele osób wciąż preferuje przemieszczanie się przy pomocy busów. Z tego środka lokomocji korzystamy szczególnie chętnie, gdy chcemy dostać się do większego miasta lub za granicę. Prowadzenie takiego pojazdu wymaga jednak pewnych kwalifikacji. Jakim wymaganiom trzeba sprostać? I czy każdy może zostać zawodowym kierowcą? Na te i inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule.
Podstawowe wymaganie – prawo jazdy
Okazuje się, że prawo jazdy kategorii B, które posiada większość z nas, jest dokumentem, który uprawnia nas do kierowania pojazdami o wadze do 3,5 tony. Co z tego wynika? Oznacza to, że każda osoba, która posiada prawo jazdy tej kategorii, może kierować także busem. Mówiąc ściślej, zgodne z prawem jest w tej sytuacji kierowanie pojazdem, który posiada osiem miejsc dla pasażerów i jedno dodatkowe dla nas, jako kierowcy. Ważne jest też zachowanie wspomnianej już masy, nieprzekraczającej 3,5 tony. Za niezastosowanie się do opisanych zasad grożą kary w postaci grzywny, których wysokość ustanowiona jest przez ustawę Prawo O Ruchu Drogowym.
W sytuacji, gdy interesuje nas przewóz większej ilości osób lub prowadzenie pojazdu o większej masie całkowitej, w grę wchodzi prawo jazdy kategorii D. To dokument, który umożliwia prowadzenie pojazdu powyżej dziewięciu osób, w tym kierowanie autobusem.
Kwalifikacja wstępna – czy wymagana?
Wiele osób obawia się, że chcąc kierować busem, będą musieli pozytywnie przejść przez tzw. kwalifikację wstępną. O co chodzi? Kwalifikacja wstępna to specjalny kurs na przewóz osób, podczas którego kandydat zdobywa wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Uzyskane umiejętności zostają potwierdzone egzaminem. Jednak czy opisane procedury dotyczą także osób kierujących busem? Okazuje się, że nie. Wspomniany obowiązek został nałożony przez Unię Europejską jedynie na osoby, które chcą pracować w zawodzie kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu. Zgodnie z postanowieniami tej dyrektywy każdy, kto uzyskał prawo jazdy kategorii D po 10 września 2008 roku, ma obowiązek ukończyć kurs kwalifikacji wstępnej. Natomiast osoby, które uzyskały dokument przed wymienionym terminem lub ubiegają się o kolejne świadectwo kwalifikacji zawodowej, mają obowiązek odbyć szkolenie okresowe. Kwalifikacja wstępna jest zamiennikiem dla stosowanego wcześniej kursu przewozu rzeczy lub osób.
Badania lekarskie
Kierowanie busem to nie lada wyzwanie i niezwykle odpowiedzialne zadanie. Czy istnieją więc jakieś specjalne badania lekarskie, które pozwalają stwierdzić, kto nadaje się do tej roli? W przypadku kierowców busów o pojemności do ośmiu osób i wadze do 3,5 tony – nie. Wymagane są jedynie standardowe badania, które odbywa każdy, kto stara się o uzyskanie prawa jazdy kategorii B.
Oczywiście każdy, kto marzy o pracy w tej roli, powinien realnie ocenić swoją osobowość i znaleźć odpowiedź na kilka pytań. Czy jestem odpowiedzialny? Czy wykazuję dużą odporność na stres? Czy wyróżnia mnie wysoki poziom spostrzegawczości? Czy nawet w trudnych sytuacjach jestem opanowany i elastyczny? Pamiętajmy, że prowadzenie busa to nie tylko praca, ale przede wszystkim odpowiedzialność za ludzkie życie.
Inne wymagania
Oprócz oczekiwań prawnych wiele firm stawia przed potencjalnymi kandydatami na kierowcę także swoje własne wymagania. Niekiedy sprawdzana jest podstawowa znajomość techniczna pojazdu i wiedza o zasadach jego działania. Istotna może okazać się także optymalizacja zużycia paliwa, zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom, umiejętność stosowania przepisów dotyczących wykonywania transportu drogowego. Trzeba też pamiętać, że kompetencje kierowcy to ważny element wizerunku firm oferujących wynajem busów.
Praca kierowcy potrafi być stresująca i wymagająca, dlatego nawet jeśli „za kółkiem” może zasiąść prawie każdy, wiele firm z dużą starannością dobiera swoich pracowników. – Zauważa specjalista z firmy przewozowej Sandrex. – Tak jest także w naszej firmie. Już od wielu lat współpracujemy z zaufanymi kierowcami, którzy posiadają zarówno stosowne umiejętności, jak i szeroką wiedzę oraz doświadczenie. Dzięki takiemu podejściu każda podróż jest komfortowa i bezpieczna.