Dla jakich zwierząt śruta sojowa?

śruta sojowa

Śruta jest to artykuł, który jest otrzymywany przez rozdrabianie nasion uprawnych. Do ich rozkruszenia dochodzi w śrutowniku, a więc w specjalistycznym urządzeniu. Zdecydowanie najczęściej produkowana jest śruta złożona, ale obecnie jest ona wpierana przez inne rodzaje śruty, takie jak na przykład śruta sojowa, która obecnie cieszy się bardzo dużą popularnością. Ten właśnie produkt, jest stosowany głównie jako pasza dla zwierząt hodowlanych. Jakie zatem właściwości oraz zastosowanie ma śruta sojowa?

Śruta sojowa – produkowana na światową skalę

Obecnie śruta Aptrans cieszy się naprawdę bardzo dużą popularnością wśród hodowców, dlatego też produkowana jest na światową skalę. Jest ona naprawdę bardzo dobrym artykułem dla zwierząt hodowlanych, takich jak na przykład bydło, drób, czy też trzoda chlewna. Obecnie podaje się, że śruta sojowa stanowi ponad 90 procent większości diet dla przytoczonych wyżej zwierząt. Ma ona wartościowe właściwości, które sprawiają że bardzo dobrze wpływa na rozwój zwierząt w różnym wieku. Przede wszystkim, pełnotłuste śruty sojowe są bardzo ważnym elementem stosowanym w przemyśle trzody chlewnej oraz drobiu, ponieważ stanowią użyteczne źródło białka oraz niezbędnych aminokwasów. jak również znacznie przyczynia się do zapotrzebowania na energię w diecie. Warto wiedzieć, że diety przygotowane dla rosnących świń, które mają im zapewnić pożądany stosunek lizyna – energia, musza uwzględniać różne czynniki, które mają wpływ na wykorzystanie lizyny oraz innych aminokwasów. Obejmują one formę lizyny w paszy, jak również równowagę innych potrzebnych aminokwasów. 

Jakie właściwości ma śruta sojowa poekstrakcyjna?

Warto wiedzieć o tym, że zdecydowana większość pasz ubocznych, to po prostu pozostałości, jakie zostały po usunięciu z nich składnika, który jest przeznaczony do spożycia przez ludzi. Może to sprawiać, że skład produktu ubocznego, może być całkiem inny niż ten, jaki ma całe ziarno, z którego pochodzi. Do tego, z racji tego że usuwany jest składnik ziarna, to wszelkie inne składniki produktu ubocznego mają formę bardziej skoncentrowaną. W zdecydowanej większości przypadków składnik skrobiowy surowca jest eliminowany. Chociaż skrobia szybko trawiona jest zawsze usuwana z pasy, to jednakże w jej składzie nadal zostaje błonnik w postaci celulozy i jest on w pełni przyswajalny przez przeżuwacze takie, jak owce, czy też bydło. Śruta sojowa, spośród innych pasz wyróżnia się wysoką zawartością białka, jak również składników odżywczych, które są niezbędne dla zdrowia zwierząt.