Endoskopia. Rodzaje, przebieg, przygotowanie

endoskopia

Endoskopia to zabieg diagnostyczno-medyczny, stosowany w ortopedii, laryngologi oraz gastroenterologii. Jego głównym przeznaczeniem jest rozpoznawanie zmian chorobowych, a także pobieranie materiału do testów histopatologicznych i wykonywanie nieinwazyjnych procedur. W zabiegu tym stosowany jest endoskop, czyli urządzenie z wbudowaną kamerą i źródłem światła. Badanie endoskopowe znajduje zastosowanie w diagnostyce dysfunkcji wielu narządów, pozwalając na określenie typu i rozległości zmian chorobowych.

Jakie są rodzaje endoskopii?

Wyróżnić można kilka rodzajów endoskopii. Zabieg polegający na przebadaniu górnego odcinka pokarmowego pacjenta to gastroskopia, która pozwala na pobranie materiału do testów i zatrzymywanie krwawień. Ogląd jelita grubego umożliwia kolonoskopia, natomiast wziernikowanie pęcherza – cystoskopia. Do wziernikowania stawu stosuje się artroskopię, a celem przebadania tchawicy i oskrzeli bronchoskopię. Na badanie wnętrza oka, zastawek serca czy naczyń wieńcowych pozwala endoskopia igłowa. W przypadku badań jelita cienkiego przeprowadza się endoskopię kapsułkową, z wykorzystaniem połkniętej przez pacjenta kapsułki z kamerą. Do oceny wnętrza jamy otrzewnej przez otwór brzuchu za pośrednictwem sondy służy natomiast laparoskopia.

Jak przebiega badanie endoskopowe?

Badanie endoskopowe przebiega w sposób zróżnicowany, w zależności badanego narządu. Przy bronchoskopii pacjentowi podawane są leki rozkurczowe i uspokajające, po czym lekarz wprowadza bronchoskop przez tchawicę. Po dotarciu do oskrzeli, pobierany jest materiał do testów laboratoryjnych. W gastroskopii stosuje się miękką rurkę wprowadzaną przez usta chorego do żołądka. Cystoskopia polega na zastosowaniu giętkiego endoskopu, umieszczanego w cewce moczowej celem przebadania pęcherza moczowego. W przypadku kolonoskopii, lekarz wprowadza endoskop do odbytu pacjenta i wtłacza do jelita grubego powietrze. W ten sposób uzyskać można bardziej precyzyjną ocenę stanu ścian narządów.

Czy endoskopia boli?

Badania endoskopowe trwają zwykle od kilku do kilku dziesięciu minut. Nie należą one niestety do szczególnie komfortowych zabiegów, dlatego konieczne jest podanie pacjentowi miejscowych lub dożylnych leków znieczulających. Do badań tych należy też odpowiednio się przygotować, w zależności od ich rodzaju. W większości przypadków należy pozostawać na czczo, przynajmniej przez 6-8 godzin. Konieczna jest też rezygnacja ze stosowania używek. W przypadku kolonoskopii, pacjent musi na 3 dni przed zabiegiem przejść na dietę płynną.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Norax Medical, dystrybutorem nowoczesnego sprzętu medycznego i weterynaryjnego. Sprawdź dostępne w ofercie ultrasonografy oraz ultrasonografy weterynaryjne