Poradnik zakupu płaszcza na jesień i zimę

płaszcz

Jak wybrać odpowiedni płaszcz na jesień i zimę. Po pierwsze, musisz dokładnie przemyśleć, czego chcesz, zwłaszcza jeśli zamierzasz kupić płaszcz wełniany. Ceny mogą być wysokie. Taki płaszcz, jeśli będzie dobrze pielęgnowany, zapewni Ci ciepło i stylowy wygląd przez wiele lat. Uniwersalny krój i podstawowy kolor pozwolą nam mieć jeden płaszcz, który nadaje się na wszystkie okazje. Klasyczny płaszcz jest poniżej kolana o kroju sukienki. Dyplomatki są bardziej biznesowe, gdyż ich długość kończy się na kolanie. Dobrym rozwiązaniem są również płaszcze typu overcoat.

Jak wybrać odpowiedni płaszcz na jesień i zimę?

Zwróć uwagę na materiał. Najcieplejsze są płaszcze wełniane. Najbardziej popularne są płaszcze wełniane, a następnie z wełny owczej. Rzadziej spotykane są kaszmiry i wełna wielbłądzia. Ponieważ trudniej jest je pozyskać, ceny tych włókien będą wyższe niż wełny owczej. Kaszmir i wełna wielbłądzia są bardziej komfortowe niż wełna owcza, ponieważ są miękkie w dotyku. Wybierzmy wełnę owczą, jeśli nie stać nas na płaszcz z kaszmiru lub wełny wielbłądziej. Ma ona również świetne właściwości grzewcze. Sprawdźmy, jak wygląda podszewka. Po pierwsze, nie powinno się kupować płaszcza bez podszewki. W ostatnich latach staje się to coraz częstszą praktyką. Włókna, które ocierają się o ubranie, powodują pilingi, które mogą prowadzić do zużycia (zwłaszcza przy łokciach) i deformacji. Oddychające właściwości wełny mogą zostać zniszczone, jeśli podszewka wykonana jest z poliestru. Wygodne materiały podszewkowe to wiskoza lub acetat.

Czynności, które wykonujemy najczęściej, powinny decydować o wyborze materiału podszewki. Jeśli często spacerujemy z małymi dziećmi, wygodniejszy będzie krótszy płaszcz lub dłuższy płaszcz opadający powyżej kolan. Nie krępują one ruchów. Dłuższy, klasyczny płaszcz przewiązany paskiem sprawdzi się, jeśli bierzemy udział w spotkaniach biznesowych.

Fason płaszcza

Powinniśmy zwrócić uwagę na krój naszego płaszcza. Nie powinien być on ani za długi, ani za krótki. Jest to osobista decyzja, która zależy od danej osoby. Zbyt obszerne płaszcze dla osób drobnych podkreślą ich filigranową sylwetkę. Dla kobiet z małym biustem lub o szczupłej sylwetce najlepsze są płaszcze dwurzędowe z szerokimi kołnierzami i klapami.

Czy spod płaszcza może być widać spódnicę?

Można na to spojrzeć na dwa sposoby. Jednym z nich jest to, że płaszcz powinien całkowicie zakrywać spódnicę, a drugim, że powinien odsłaniać jej dolną krawędź. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli spódnica jest rozkloszowana. Osobiście nie mam nic przeciwko temu, aby spódnica wystawała poniżej kolana. Do długich sukienek nie potrzebujesz długiego płaszcza. Wystarczy zwykły żakiet lub krótki płaszcz. Spódnica będzie wyglądać gorzej, jeśli płaszcz będzie zbyt długi (do połowy łydki) Zwróć uwagę na swoje nogi. Twoja najbardziej wyrzeźbiona część powinna być wyeksponowana tuż pod lub tuż nad kolanami. Nie wybieraj płaszcza, który zmniejszy Twoje łydki o połowę, jeśli masz duże łydki. To tylko sprawi, że będą one bardziej masywne. Taki płaszcz mogą nosić osoby o szczupłych łydkach. Będą one jednak bardzo wyeksponowane.

Jak długie powinny być rękawy?

Rękawy mogą być albo za długie, albo za krótkie. Rękaw powinien sięgać tuż poniżej nadgarstka. Gdy wyciągasz ręce przed siebie, rękaw powinien zakrywać całą dłoń, łącznie z knykciami nadgarstka. Ponieważ jestem wysoka, rękawy są dla mnie bardzo ważne. Niektóre rękawy są zbyt krótkie jak dla mnie. Czasami wybieram rękawy, które są zbyt długie.

Ramiona płaszcza

Ramiona powinny stykać się z ramionami płaszcza. Istniały trendy, które sprawiały, że ramiona wydawały się nienaturalnie większe, ale to mody, których nie warto naśladować. Unikam również szlafroków i płaszczy typu rurka, które mają obniżoną linię ramion.

Modyfikacje u krawca

Płaszcze mogą być dość trudne do przerobienia, więc musisz znaleźć profesjonalną krawcową, która zajmie się Twoim płaszczem. Można wprawdzie skrócić rękawy lub długość płaszcza, a także dopasować ramiona, ale jest to bardziej pracochłonne i może nie być warte wysiłku. Wybierając płaszcz, zwróć uwagę na każdy szczegół.

Podszewka ocieplająca na zimę

Jeśli chcesz, aby płaszcz był w stanie wytrzymać silne mrozy, możesz wybrać produkt, który ma wkładkę ocieplającą pomiędzy warstwą zewnętrzną a podszewką. Taki płaszcz będzie grubszy, ale nie będzie zamarzał. Zwróć uwagę na skład warstwy izolacyjnej. Powinna być ona wykonana z wełny, a nie z poliestru.