Bezsenność – leczenie i przyczyny

sen

Bezsenność to coraz częstszy problem, który dotyka ludzi w każdym wieku. Polega ona na zaburzeniu głębokości, czasu trwania i prawidłowego rytmu snu, które mogą mieć wielorakie przyczyny.  

Bezsenność – najczęstsze przyczyny

Bezsenność może być wywołana przez współistniejącą chorobę jak i poprzez oddziaływanie czynników zewnętrznych takich jak upał, hałas lub ostre światło. Bezsenność może mieć podłoże psychotyczne i wynikać z lęków, urojeń, depresji albo neurogenne wywołane uszkodzeniami układu nerwowego. Bezsenność może pojawiać się także po spożyciu alkoholu lub kofeiny.

Ryzyko wystąpienia bezsenności może pojawić się u pracowników zmianowych, kobiet przechodzących menopauzę oraz u osób starszych. Ważne jest to, że bezsenność to nie tylko problem z zaśnięciem, ale także z utrzymaniem snu i jego złą jakością.

Bezsenność utrwalana jest także przez czynniki takie jak brak aktywności fizycznej, drzemki w ciągu dnia, picie przed snem alkoholu zbyt częste przyjmowanie leków nasennych i jedzenie tuż przed snem.

Bezsenność – jak ją leczyć

W leczeniu bezsenności ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny snu. Aby to zrobić nie powinno się pić kofeiny przynajmniej na 6 godzin przed snem, na kolację zjadać tylko lekkie posiłki, ograniczyć albo w ogóle unikać palenia papierosów i picia alkoholu przed snem. Ważne jest także utrzymanie stałych godzin kładzenia się do snu i wstawania rano.

Do łóżka powinno się kłaść tylko jeśli czujemy się naprawdę zmęczeni. Powinno się unikać czytania w łóżku, oglądania z niego telewizji, łóżko powinno kojarzyć się tylko ze snem.

Lekarz może także przepisać odpowiednie środki farmakologiczne takie jak leki nasenne, uspokajające czy przeciwdepresyjne. Leczenie można wesprzeć zaopatrując się w środki dostępne bez recepty takie jak melisa czy waleriana. Odpowiednia ilość snu jest potrzebna żeby pomóc w zwalczaniu chorób wirusowych.

Bezsenności można przeciwdziałać poprzez unikanie stresu i częstsza aktywność fizyczną. Istotne są także regularne godziny snu, które pozwolą wykształcić naturalny biologiczny rytm.  Przed snem nie powinno się także pić mocnej herbaty a także oglądać filmów wywołujących stres.

Więcej informacji: etwojfarmaceuta.pl