Zasilacz do laptopa – czy warto kupować zamienniki?

zasilacz do laptopa

Z roku na rok laptopy zyskują na popularności i coraz więcej osób korzysta z nich nie tylko w domu, ale także w podróży czy na urlopie. Powszechne obecnie home office czy konieczność pracy w rozmaitych miejscach sprawiają, że zarówno przenośne urządzenia, jak i dołączane do nich akcesoria muszą być wytrzymałe, aby sprostać codziennemu użytkowaniu.

Zasilacz stanowi element niezbędny każdemu użytkownikowi – bez niego laptop będzie w stanie działać najwyżej przez kilka godzin. Niezwykle ważna kwestia to wybór odpowiedniego komponentu zapewniającego poprawne funkcjonowanie sprzętu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zasilacza? Czy warto kupować zamienniki czy wyłącznie produkty oryginalne, dedykowane konkretnym markom? Poniżej spróbujemy zmierzyć się z tym tematem i podpowiemy, jak kupować z głową.

Oryginalne zasilacze do laptopów

Dedykowane zasilacze produkowane przez konkretne marki mają jedną bezsprzeczną zaletę – zawsze będą pasowały do danego modelu laptopa i zapewnią jego poprawne działanie. Wybierając oryginalny zasilacz, nie ryzykujemy, że komputer ulegnie zniszczeniu lub bateria szybciej się zużyje. Ponadto, jeżeli nasz notebook posiada jeszcze gwarancję producenta, powinniśmy wybrać zasilacz oryginalny, aby nie stracić przywilejów związanych właśnie z gwarancją. Na drugi plan schodzi także specyfikacja, ponieważ od początku wiadomo, że zasilacz sprawdzi się w przypadku konkretnej linii i będzie z nią poprawnie współpracował, bez względu na to jaka jest wewnętrzna konfiguracja.

Największym minusem produktów oryginalnych jest naturalnie ich cena – potrafią one być kilkukrotnie droższe niż zamienniki. Jeżeli zatem nie posiadamy dużego budżetu, a chcemy kupić nowy zasilacz, należy kupować mądrze i dokładnie sprawdzić, jaki produkt podepniemy do naszego laptopa.

Zamienniki – dedykowane czy uniwersalne?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że tzw. zasilacze uniwersalne, czyli teoretycznie przeznaczone do wszystkiego, nie są dobrym rozwiązaniem. Istnieje duże ryzyko, że po prostu nie będą poprawnie funkcjonować akurat z naszym sprzętem. Jeżeli więc już chcemy zacząć przeglądać alternatywne zasilacze do laptopa, sprawdzajmy tylko takie, które produkowane są pod konkretne serie lub modele danej marki. Na rynku dostępnych jest wiele takich produktów od uznanych producentów, którzy w swojej ofercie posiadają zasilacze dedykowane pod niemal każdą linię laptopów.

Takie same zasady powinniśmy przyjąć jeśli potrzebna nam ładowarka samochodowa do laptopa. Odpowiednio dobrany zamiennik będzie działał równie dobrze jak oryginał, kosztując znacznie mniej. Pamiętajmy jednak, że zarówno ładowarka samochodowa, jak i zasilacz sieciowy to urządzenia, które mogą zużywać się, jeśli są niewłaściwie wykorzystywane. Zwłaszcza podczas podróży dbajmy o to, aby ich nie przegrzewać i uważajmy na sposób, w jaki przechowujemy je w torbie, gdzie kable mogą zostać naderwane.

Widać więc, że zamienniki nie są w żadnym razie zagrożeniem dla laptopów – należy tylko dobrać je do właściwego urządzenia, a będą działały optymalnie bez żadnych problemów.