Frezowanie CNC – co to jest?

frezowanie

Maszyny skrawające pojawiły się wiele wieków temu. Przemysł nieustannie napędza rozwój poprzez potrzebę zwiększania efektywności. Przełom nastąpił w latach 70. ubiegłego wieku, wraz z ekspansją elektroniki i rozkwitem komputerów. To właśnie komputer jest mózgiem całego procesu frezowania CNC.

Co to jest obróbka CNC?

Frezowanie CNC to proces obróbki skrawaniem, w którym nadrzędną rolę odgrywa mikrokomputer. Cykl ten składa się z trzech etapów:

  • Stworzenie schematu działania na komputerze
  • Przekształcenie projektu w celu ustawienia planu sterowania
  • Proces obróbki

Najważniejszą cechą frezowania CNC jest pełna automatyzacja procesu. Raz zaprojektowana maszyna niezmiernie precyzyjnie wykonuje swoje czynności. Obrabiany przedmiot jest nieruchomy, to narzędzie obrabia go zgodnie z wpisanymi wytycznymi. Rola operatora frezarki CNC sprowadza się do ustawienia stosownego programu, po uprzednim zamocowaniu tworzywa.

Zalety frezowania CNC

Niezwykła precyzja – frezarki sterowane numerycznie charakteryzują się dokładnością do 0,002mm, co umożliwia wykonywanie nawet bardzo skomplikowanych elementów. Dzięki uzyskaniu drobiazgowych wymiarów, możliwe jest tworzenie prototypów. To właśnie na frezarkach CNC konstruuje się matryce czy formy wtryskowe.

Szybkość procesu – raz zaprogramowana maszyna wykonuje swoja pracę w szybkim tempie, co ma ogromne znaczenie w procesie produkcyjnym. Zwiększa się ilość wytwarzanych produktów ponieważ czas potrzebny do ich wytworzenia ulega znacznemu skróceniu. Człowiek operujący manualnie, bez pomocy maszyny CNC, nigdy nie osiągnie tak satysfakcjonującego rezultatu.

Uniwersalność – frezowanie CNC pozwala wykonywać przedmioty o bardzo skomplikowanej budowie, jak chociażby matryce. Jednakże znajduje także szerokie zastosowanie w fabrykach nastawionych na masową produkcję. Nie ogranicza się jedynie do jednego materiału – można frezować metal, stal, tworzywa sztuczne.

Frezowanie CNC – zastosowanie

Produkcja jednostkowa – częstą są to prototypy, unikalne w swojej konstrukcji. Nierzadko są to skomplikowane formy, niezmiernie trudne do wykonania ludzkimi rękami. Tutaj doskonale sprawdzają się maszyny CNC, tworząc formy wtryskowe, matryce, tłoczniki.

Produkcja seryjna – najczęściej zakłady produkcyjne zajmujące się produkcją maszyn. Frezowanie CNC skraca czas wykonywania poszczególnych części maszyn, pozwalając na możliwość dalszych inwestycji.

Produkcja masowa – obróbka metali pozwala na szybkie tempo procesu produkcji, co wiąże się z obniżeniem kosztów. Dobrym przykładem jest przemysł motoryzacyjny, gdzie frezowanie CNC znalazło powszechne zastosowanie.

Usługę frezowania można zlecić bezpośrednio na stronie https://bef-mont.pl/