Współczesna dietetyka – książki modne i potrzebne

książki o dietetyce

Jedną z zalet bycia czytelnikiem jest to, że wiedza o nowych książkach pojawia się w wiadomościach mailowych, które otrzymujesz na tygodnie lub miesiące przed ich wydaniem. Jedną z pułapek bycia czytelnikiem zainteresowanym tematyką zdrowia jest to, że zbyt wiele z tych książek obiecuje wyeliminowanie tłuszczu z brzucha na zawsze dzięki ich jedynemu prawdziwemu sekretowi utraty wagi.

Dietetyka i książki o zdrowym odżywianiu to wielomilionowy przemysł i nie jest to niespodzianką, ponieważ miliony ludzi zmagają się ze swoją wagą i szukają odpowiedzi i wskazówek na temat tego, co mogą zrobić, aby schudnąć. Książki mogą dostarczyć cennych porad dotyczących zdrowych nawyków żywieniowych. Niektóre są bardziej dziwaczne niż inne. Ale problem z nimi wszystkimi polega na tym, co obiecują, jeśli chodzi o utratę wagi.

Żaden lekarz nigdy nie odkrył skutecznego rozwiązania problemu utraty wagi. Gdyby ktoś znalazł rozwiązanie tego niezmiernie dokuczliwego i złożonego problemu, nie mielibyśmy do czynienia z kryzysem otyłości.

Niestety, coraz więcej szanowanych lekarzy, pomimo dobrych intencji, uczestniczy w uprawianym przez przemysł wydawniczy procederze polegającym na myleniu nauki i zaciemnianiu twardych prawd o otyłości, aby sprzedawać książki dietetyczne. Czym innym jest, gdy jakaś popularna aktorka mówi ludziom, aby unikali „warzyw psiankowatych” na diecie eliminacyjnej, a co innego, gdy wysoko wyszkolony i uznany lekarz wygłasza przesadne twierdzenia o utracie wagi.

Dietetyka – książki pisane przez lekarzy

Od pewnego czasu w księgarni Medicon pojawiają się książki o dietetyce, których autorami nie są celebryci i osoby, które na temat odchudzania i diety wiedzą tyle, że sami coś jedli i potem przytyli, a niektórym udało się schudnąć. W przeciwieństwie do wielu innych autorów książek o diecie, lekarze bardzo często w swoich pracach przedstawiają teorie naukowe dotyczące diety. Nierzadko chodzi o model otyłości, który został opracowany na podstawie badań własnych i innych. Jedna z pozycji zajmuje się na przykład hipotezą węglowodanowo-insulinową, która była mocno dyskutowana w mediach. Jej zwolennicy są zdania, że dieta bogata w węglowodany (zwłaszcza rafinowane ziarna i cukry) może prowadzić do otyłości, ponieważ zwiększa poziom insuliny w organizmie i powoduje odkładanie się zwiększonych zapasów tłuszczu.

Klasyczne podejście do diety – w którym ogólnie ogranicza się kalorie – zawodzi, twierdzą lekarze, ponieważ nie uwzględnia wpływu ograniczenia kalorii i rafinowanych węglowodanów na organizm. Dietetycy powinni zapomnieć o kaloriach i skupić się na redukcji węglowodanów i zwiększeniu spożycia tłuszczu, aby ludzie czuli się bardziej nasyconymi i mogli stracić więcej tłuszczu na dłuższą metę. Tak przedstawiona naukowa opinia jest wytłumaczona klarownie i interesująco. To, co czytelnicy mogą przegapić w sposobie przedstawienia tej teorii w książce, to fakt, że badania nad tą teorią wciąż jest w toku i jest przedmiotem gorącej debaty wśród naukowców zajmujących się otyłością. Nie wszyscy zgadzają się, że takie podejście do odchudzania jest lepsze i istnieją wysokiej jakości dowody, które temu przeczą.

Jak książki o dietetyce pomagają w znalezieniu zdrowej diety?

Prawdziwy problem, którego dietetyka książki bardzo często nie rozwiązuje, polega na tym, co jest dalej: sama dieta. Wydawcy nie są zainteresowani książkami, które po prostu przedstawiają jakąś interesującą, choć wstępną, teorię na temat jedzenia. Chcą bardzo konkretnego planu. Chcą odważnych obietnic dotyczących wyników. A plany te, choć czasami oparte na obiecującej nauce, nie są rygorystycznie testowane wśród osób na diecie. Co gorsza, proponując pojedynczy plan, sugerują, że ludzie mają jeden właściwy sposób jedzenia, co nie jest prawdą. W rzeczywistości najlepsza dieta to taka, której osobiście możesz się trzymać i nie masz problemu z jej dotrzymaniem.

Jedna z książek o dietetyce stwierdza, że test pilotażowy nigdy nie był dowodem. Zalecana dieta bogata w tłuszcze opiera się na dziesiątkach badań przeprowadzonych przez zespół badawczy i setkach badań przeprowadzonych przez innych. Jednak żadna dieta przedstawiana w badaniach nigdy nie była zalecana jako jedyny właściwy sposób odżywiania. Wiele książek opisujących różne diety zapomina wspomnieć, że ​​nie wszyscy chudną lub że utrata wagi może być tymczasowa. Co więcej, żadne długoterminowe badanie nie wykazało, że ograniczenie kalorii, zalecane przez konkretną dietę, było zdrowe.