Transport samochodu na lawecie. Jak zabezpieczyć pojazd?

laweta

Przewiezienie samochodu z jednego miejsca do drugiego wymaga pewnego nakładu pracy. Niekoniecznie też wskazane jest, aby robić to we własnym zakresie. Zresztą wiele osób nie ma pod ręką należytych środków technicznych, ponieważ najlepiej do transportowania samochodów nadają się lawety lub specjalne przyczepy. One też nie rozwiązują wszystkiego, ponieważ pojazd i tak trzeba dodatkowo zabezpieczyć, aby uniknąć jego uszkodzenia czy też wypadku, który może być dramatyczny w swoich skutkach.

Są specjaliści, którzy znają się na rzeczy

Niektóre firmy specjalizują się także w transportowaniu aut. Takim doświadczeniem dysponują też przedsiębiorstwa świadczące usługi na odcinku pomocy drogowej, a takowych jest w polskich realiach wiele. Bez lawet takie działania w zasadzie nie mają racji bytu, ponieważ lawetowanie to jedna ze skuteczniejszych i bezpieczniejszych metod przewozu pojazdów nawet na spore odległości. Co ciekawe, stosuje się ją również w odniesieniu do masowych transportów samochodów na przykład z fabryk motoryzacyjnych. Specjalne dwupoziomowe lawety mogą być podczepione do TIR-a lub umieszczone na wagonie pociągowym.

Co z tymi, którzy chcą zrobić to pierwszy raz?

Lawetę można wynająć samą w sobie – niektóre z firm zapewniają taką możliwość. Wówczas, przy spełnieniu określonych wymogów, można taki przewóz zorganizować własnym sumptem. Trzeba zwrócić uwagę na miejsce najazdu (tyłem lub przodem, w zależności od lokalizacji silnika), a także na stosunek masy auta do wagi lawety. Bardzo ważnym elementem są też pasy transportowe wykorzystane w czasie całej operacji. Muszą być w nienagannym stanie technicznym i spełniać kryteria homologacji. Po ich prawidłowym montażu samochód powinien w przewidywalny sposób zachowywać się w czasie przewożenia.

Akcesoria, bez których się nie obejdzie

Jak wspomniano powyżej, czynność jest w pełni wykonalna dzięki lawetom, ale również za sprawą specjalnych pasów. Solidne pasy transportowe z napinaczem warto kupić w sklepie, który zapewnia w tym zakresie asortyment z wysokiej półki jakościowej. Do najbardziej cenionych dystrybutorów zalicza się internetowa hurtownia Muntech24.pl, w której gama pasów czeka na zamówienia. – Naszymi klientami są pracownicy firm transportowych, operatorzy logistyczni czy przedstawiciele branży pomocy drogowej – mówi pan Szymon, specjalista ds. produktów. – Oferujemy pasy z napinaczami i hakami przystosowane do zabezpieczenia przewozu samochodów, ale też innych ładunków gabarytowych – dodaje.

Kilka słów o regulacjach prawnych

Osoby, które zdecydują się na przewiezienie auta bez pomocy zewnętrznego wykonawcy, muszą zwrócić jeszcze uwagę na obowiązujące przepisy. Chodzi na przykład o ograniczenia w prędkości. Pojazd z zamocowaną lawetą, na której znajduje się samochód, może jechać 70 kilometrów na godzinę. W przypadku dróg dwujezdniowych, ekspresowych oraz autostrad limit prędkości to 80 km/h. Normy wiążą się też z uprawnieniami kierowcy. Gdy transportowane jest auto osobowe, a dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, wystarczy prawo jazdy kategorii B. Jeśli jednak DMC jest wyższa, wówczas nie obejdzie się bez kategorii B+E. Wniosek? Planując taki przewóz, należy pamiętać o każdym detalu.