Jak znaleźć pracę w Holandii i nie dać się oszukać

praca Holandia

Szukanie pracy w Holandii nie jest aż takie skomplikowane. Istnieje wiele sposobów i pomocy w tym zakresie. Sugerując się radami i przestrogami, można szybko znaleźć satysfakcjonującą ofertę. Najlepiej pracy szukać jeszcze przed wyjazdem, z wykorzystaniem internetowych źródeł ofert. Jak i gdzie szukać? Przed czym się chronić?

Bezpośrednio

Jednym ze sposobów na znalezienie pracy w Holandii jest wysłanie otwartej aplikacji do konkretnych firm. Oczywiście ma to swoje minusy. Trzeba nie tylko znać język, ale też umiejętnie się nim posługiwać, by złożyć aplikację, a także wiedzieć jaka firma czym dokładnie się zajmuje, by wybrać dobrze. Na ten sposób decydują się nieliczni, jest to bowiem obarczone zbyt wielkim ryzykiem odrzucenia na wstępie ze względu na słabe zaprezentowanie się.

Znajomości

Dosyć często szukający pracy w Holandii, decydują się na skorzystanie ze znajomości w tym kraju. Ułatwia to całą sprawę, gdyż osoba, która już tam jest i pracuje, może poświadczyć o warunkach zatrudnienia, oraz realiach tam panujących. Jest to podążanie utartą ścieżką, ale ma też wady. Taka osoba nie może w żaden sposób zagwarantować zatrudnienia. Chociaż jej opinie i doświadczenie zawsze mogą być bardzo pomocne.

Nie dać się oszukać

Jak więc szukać ofert pracy w Holandii? Najpierw warto zaznaczyć jak tego nie robić. Oto krótka lista najważniejszych rzeczy, których należy unikać:

  • Niesprawdzone strony – jeśli już na wstępie widać oznaki niejasności na stronie oferującej pracę, bądź brakuje tam certyfikatu bezpieczeństwa, lepiej czym prędzej odrzucić takie źródło.
  • Korespondencja – maile i SMS-y krzyczące wręcz o życiowej szansie, albo subtelnie informujące o pracy marzeń to często nie tylko spam, ale też sposób na wyłudzenie informacji, a nawet pieniędzy. Należy zawsze się zastanowić skąd przyszła wiadomość i czy rzeczywiście jest ona prawdziwa. Zazwyczaj od razu można znaleźć wiele elementów ujawniających oszustwo, jak błędy językowe, czy postępowanie opisane niżej.
  • Zaliczki – najczęstszy sposób oszustwa. Nigdy nie należy wpłacać zaliczek na poczet zatrudnienia, rezerwacji pracy i innych podobnych. Inaczej się ma sprawa z fizycznie spotkanymi organizatorami, którzy sporządzają odpowiednie umowy i są możliwi do weryfikacji.
  • Pakiety – nieraz głośno było o oszustach na poziomie. Byli to ludzie oferujący prawdziwe usługi, pomagali w wielu aspektach wyjazdu, szukania pracy oraz zakwaterowania. Często jednak opłaty obejmowały pakiety, były to spore sumy i nieraz odejmowane bez pełnej świadomości oszukiwanej osoby, nawet za usługi, z których nie korzystały (na przykład od pensji albo doliczane do płatności za najem i tym podobne).

To tylko część oszustw, na jakie można trafić, szukając pracy w Holandii. Złota zasada to mieć na wszystko twarde dowody, potwierdzenia i umowy oraz nie być zależnym w pełni od pośredników.

Źródło ofert

Bardzo dobrym źródłem są serwisy ogłoszeniowe typu Pokato.pl. Taki serwis to sprawdzone i kontrolowane miejsce pełne ogłoszeń. Osoby dodające tam przykładowo ogłoszenie praca, oferty pracy Holandia, muszą się zarejestrować i być zweryfikowane. Dzięki temu o wiele łatwiej i bezpieczniej można znaleźć zatrudnienie. Oczywiście zawsze należy być ostrożnym, jednakże dzięki sprawdzonym i rzetelnym źródłom można minimalizować ryzyko oszustwa. W dodatku zawsze istnieje suport, który pomoże w razie wątpliwości.