Co lepsze dla pierwszoklasisty plecak czy tornister?

tornister

Początek roku szkolnego to zawsze czas zakupów przyborów szkolnych, a w przypadku klas 1-3 najczęściej też plecaków szkolnych lub tornistrów.

Jaki powinien być tornister dla pierwszoklasisty?

Tak naprawdę przy wyborze dowolnych przyborów szkolnych – w szczególności plecaka dla pierwszoklasisty, warto przeczytać opinie innych rodziców. Najważniejsze są jednak najczęściej wymieniane kryteria wyboru. Znając je, łatwiej będzie ci nawigować i kupować dokładnie to, co odpowiada twojemu dziecku. Plecak powinien być na tyle lekki, aby wraz z przyborami szkolnymi ważył nie więcej niż dwa i pół kilograma. Kolor i design nie są tak ważne, obecność elementów odblaskowych to kwestia bezpieczeństwa dziecka. Tornistry dla pierwszoklasisty muszą mieć wiele kieszeni i przegródek wewnętrznych i zewnętrznych.

Każdy wygodny plecak szkolny spełniający normy UE można nazwać ortopedycznym. Więc nie musisz szukać żadnych specjalistycznych sklepów i kupować plecaków czy tornistrów w bajecznej cenie. Idziemy do zwykłego sklepu z dużym wyborem plecaków i przyglądamy się następującym cechom: plecy, paski, objętość i waga.

Wraz z całą zawartością (podręczniki, zeszyty, album, pudełko na lunch, piórniki itp.) plecak pierwszoklasisty powinien ważyć maksymalnie 2,5 kg. To zapobiega skrzywieniom postawy i innym problemom zdrowotnym. Ważne jest również, aby nie zapominać, że pierwszoklasistom trudno jest od razu przyzwyczaić się do nowych obowiązków. Często dzieci po prostu zapominają wyjąć z plecaka te rzeczy, które jutro nie będą potrzebne w szkole – w efekcie torba jest przeładowana. Dlatego w pierwszych tygodniach nauki rodzice powinni śledzić co dziecko wkłada do plecaka. Zobacz plecaki i tornistry dla pierwszoklasisty na: https://nos-to.pl/.

Tył plecaka ortopedycznego zaprojektowano tak, aby przylegał ciasno do pleców, ale nie uciskał ich. Jest dość sztywny, ale niech posiada specjalną wyściełaną wkładkę – dla prawidłowej pozycji na plecach i ramionach. Zwróć uwagę na to, jak paski są wyregulowane. W takim przypadku mocowanie musi być niezawodne, w przeciwnym razie plecak będzie stale się ślizgał, a ramiona dziecka będą przekrzywione. Wygodne ramiączka są szerokie, wyściełane od wewnątrz.

Tornister dla pierwszaka: na to zwróć uwagę przy zakupie

Pierwsze pytanie, które nasuwa się rodzicom, to co wybrać: teczkę, torbę czy plecak? Najpierw musisz dowiedzieć się, czym różnią się od siebie te produkty.

Ze wszystkich opcji tornister ma najprostszy design. Wielkość teczki pozwala na przechowywanie 3-4 książek i kilku zeszytów, wewnątrz są 2-3 przegródki. Taki tornister zapinany jest na metalowy karabińczyk. Teczka szkolna posiada tylko jedną rączkę, w niektórych modelach w zestawie może znajdować się również druga, przeznaczona do noszenia na ramieniu. Ortopedzi nie radzą kupować teczki dla pierwszoklasisty, ponieważ przy obciążeniu jednego ramienia kręgosłup dziecka jest zdeformowany.

Plecak to miękka torba z dwiema lub trzema przegrodami posiada dwa szerokie paski na ramię, za pomocą których nosi się je na plecach. W sprzedaży dostępne są modele zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek, ale produkty nie różnią się strukturalnie. Torba to plecak ortopedyczny ze sztywnym stelażem. Wewnątrz takiej torby znajduje się zwykle jedna komora. Jednak pomimo ergonomii ma jedną istotną wadę – waga produktu waha się od 2 do 3 kg.

Plecak szkolny musi mieć anatomiczne plecy. Jest to solidna rama, obszyta miękkimi nakładkami, o konturze przypominającym literę „X”. To dzięki „wklęsłości” obciążenie rozkłada się równomiernie. Każdy model ma rączkę, ale pierwszoklasista będzie korzystać z pasków. Powinny mieć szerokość 5-8 centymetrów i kształt litery S. Grubość miękkiej wkładki musi wynosić minimum 1 centymetr. Takie paski nie uciskają ramion, odtwarzają kontur ciała i dobrze mocują plecak na plecach. Warunkiem jest możliwość regulacji długości pasków.

Jaka jest optymalna waga plecaka? Uczeń może podnosić przedmioty, których masa nie przekracza 10% wagi dziecka, dlatego należy wybrać jak najlżejszy model. Nie jest konieczne ustalanie dokładnego rozmiaru plecaka w centymetrach. Ważne jest, aby plecak nie wystawał poza ramiona dziecka, a dolna krawędź przechodziła na poziomie talii, a górna wzdłuż linii łopatek. Średnio wysokość pleców plecaka dla dziecka w wieku 1-2 nie powinna przekraczać 34-38 (rozmiar w centymetrach).