Potówki i podrażnienia na skórze dziecka? Sprawdź metki jego ubranek! Tkanina tkaninie nie równa.

ubrania

Sezon jesienno-zimowy to czas, kiedy wyciągamy z szafy ciepłe grube ubrania, czapki i szaliki. Pod grubą warstwą ubrań skóra powinna mieć zapewnioną stałą cyrkulację powietrza, dzięki czemu nie będzie się pocić, a Twoje dziecko nie odczuje dyskomfortu termicznego. Często zapominamy o zasadzie, że mniej znaczy więcej i nie każdy gruby sweter będzie dobrze chronił przed zimnem. Przegrzewanie się z powodu nie tylko zbyt grubej warstwy ubrań, ale również niewłaściwego składu tkanin. Jeśli nie czytasz metek na ubraniach swojego dziecka, możesz narazić je na podrażnienia skóry.

Dopasuj ubranie dziecka do pogody

Jesienna czy zimowa pogoda nie oznacza, że dziecko musi mieć na sobie grubą warstwę ubrań. Wszystko zależy również od tego, czy będzie jechało w wózku, czy szło o własnych siłach. Poznając świat na własnych nogach, mały człowiek wkłada dużo energii, a ruszając się szybko się rozgrzewa. Zaleca się na takie spacery ubierać dziecko na tak zwaną cebulkę, a więc powinno mieć na sobie kilka warstw garderoby, które w razie potrzeby można kolejno zdejmować. Jeżeli założysz dziecku tylko gruby wełniany sweter oraz ciepłą zimową kurtkę, nie będzie możliwe zdjęcie którejś z tych rzeczy. W efekcie, maluch szybko się przegrzeje, a to z kolei może się skończyć przeziębieniem.

Przed wyjściem z domu sprawdzaj koniecznie prognozę pogody, by przygotować się na wszelkie nagłe zmiany atmosferyczne. Dostosuj ilość, rodzaj i grubość ubrań do panujących warunków. W pochmurny dzień na wszelki wypadek zabierz parasolkę i ewentualnie narzutę przeciwdeszczową na wózek. Jesienna pogoda jest często nieprzewidywalna, warto być przygotowanym na każdy scenariusz. W trakcie spaceru sprawdzaj, czy dziecku nie jest chłodno lub zbyt ciepło, możesz łatwo to sprawdzić przykładając dłoń do jego karku – mokra skóra w tej części ciała to sygnał, że dziecku jest za gorąco.

Metka prawdę ci powie

Kupując ubranka dla dziecka, przede wszystkim zwracamy uwagę na ich wygląd, mało kto sprawdza skład. Często jednak pięknie wyglądająca rzecz ma bardzo niebezpieczny dla małego dziecka skład. Zrezygnuj całkowicie ze sztucznych dodatków, stawiaj wyłącznie na naturalny skład. Poliester i jego odmiany, akryl, a nawet wiskoza nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza, w efekcie dziecko się poci i przegrzewa. Często na skórze malucha pojawiają się potówki lub dokuczliwe podrażnienia, które są odpowiedzią alergiczną skóry na drażniący składnik tkanin. Sztuczne tkaniny mają też, niestety, właściwości łatwopalne, co stwarza realne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia Twojego dziecka.

Czasem wystarczy zapłacić więcej za ubranie z jakościowej ekologicznej bawełny czy dzianiny, by mieć pewność że skóra maluszka jest pod ochroną. Poza tym, dobrej jakości ubrania o naturalnym składzie dłużej posłużą.

Dobrze przygotowany wózek to gwarancja udanego spaceru

Odpowiednio wcześniej przygotuj wózek do spaceru, jest to równie ważne zadanie, co przygotowanie ubrań. Małe dziecko spędza w nim często nawet kilka godzin na świeżym powietrzu. Istotne, by wózek miał ruchomy daszek oraz funkcję składania siedziska do pozycji leżącej. Równie ważne są kocyk i poduszeczka, które zapewnią maleństwu spokojny sen i komfort podróżowania.

Wygodny kocyk powinien być przede wszystkim miękki i ciepły, dziecko musi go po prostu lubić. Doskonałym wyborem będzie kocyk minky o bardzo charakterystycznych przyjemnych w dotyku wypustkach. To najlepsze wybór na chłodne dni, ponieważ nie tylko zapewnia ciepło, ale też pozwala skórze oddychać. Tkanina minky występuje w różnych wersjach grubości, co ma bezpośredni związek ze stopniem ciepła, jaki zapewnia. Bardzo praktycznym rozwiązaniem do wózka są otulacze, które chronią dziecko przed chłodem, a do tego są lekkie i bardzo miękkie.