Mieszkanie w stylu retro – zasady i pomysły na diy z palet

retro mieszkanie

Styl retro w swych założeniach nawiązuje do ponadczasowej klasyki, dlatego jest neutralny i dosyć elastyczny, dzięki czemu wkomponuje się doskonale w niemal każdym wnętrzu. Projektantom przyświecają projekty wnętrzarskie z początku drugiej połowy ubiegłego stulecia oraz art deco.

Bardzo charakterystyczne dla wystroju retro są żywe, czasem nawet krzykliwe, kolory, geometryczne wzory, a także meble z pozoru diametralnie różniące się od siebie fakturą, kolorystycznie i kształtem. Takie zestawienia, które wydają się być niemożliwe, mają zaskakiwać, a nawet szokować, dzięki czemu nikt nie przejdzie obojętnie obok wnętrza urządzonego w duchu art deco. W zasadzie, styl ten można tak samo kochać, jak i nie lubić zupełnie go nie rozumiejąc.

Styl retro w pigułce

Wnętrza w stylu retro nazywane są też vintage. Łączą w sobie nowoczesne rozwiązania architektoniczne z oryginalnymi dodatkami i nietuzinkowymi meblami. Zarówno meble, jak i dodatki są świetnym sposobem na podkreślenie charakteru wnętrza i jego wyjątkowego stylu. Możesz zdecydować się na zakup nowych mebli stylizowanych na art deco lub używanych z tamtych lat. Możesz również spróbować wykonać je samodzielnie, np z europalet.

Dekoracje są prawdziwą ozdobą wnętrza retro, muszą być widoczne dzięki żywym kolorom i fantazyjnym wzorom, a także zupełnie abstrakcyjnym formom. Nie koniecznie muszą pełnić funkcję praktyczną, ich główne zadanie to przyciągnięcie uwagi i stworzenie kontrastu z jasnym tłem ścian.

Kolory, jak najwięcej kolorów

Wnętrza w stylu vintage są niezwykle bogate kolorystycznie. Jednak kolor nie może grać pierwszych skrzypiec, powinien tworzyć kontrast z jasnym tłem, by zachować spójność i przejrzystość w pomieszczeniu. Kolorem można się bawić dokupując dekoracje lub malując jedną ze ścian na wybrany krzykliwy kolor lub przyklejając do niej pstrokatą tapetę. Kolory, które rządzą w stylu retro to jasne odcienie zielonego, musztardowy, wyrazisty czerwony i pomarańczowy, a przełamuje się je czernią lub ciemnym brązem. Dodatki z kolei mogą występować w fioletach, różach, turkusie, czy złocie. Bardzo typowym zabiegiem jest łączenie z pozoru niepasujących do siebie kolorów, na przykład białego z czarnym lub czerwonego z turkusowym. Połączenie niemożliwe do wykonania, wydawałoby się, i bardzo zaskakujące. Ale to właśnie taki ma być styl retro – zaskakujący i przykuwający spojrzenie.

Proste meble z palet, które wykonasz samodzielnie

Meble stylizowane na vintage charakteryzują się prostymi formami, nieskomplikowaną konstrukcją i żywymi kolorami. Pełnią one we wnętrzu funkcję praktyczną oraz wizualną i zazwyczaj wyróżniają się na tle jasnych ścian i podłóg. Możesz je kupić w sklepie, oferującym meble stylizowane lub poszukać używanych i odrestaurować samodzielnie. W internecie znajdziesz wiele poradników poświęconym odnawianiu starych mebli. Innym pomysłem będzie wykonanie mebli z palet i europalet.

Zdobycie drewnianych palet nie jest trudne, możesz je znaleźć nawet na placu budowy po transporcie materiałów budowlanych, przy magazynie po rozładunku towaru, albo kupić w hurtowniach palet, oferujących zarówno sprzedaż hurtową, jak i detaliczną. Zanim przystąpisz do realizacji swoich pomysłów na meble, musisz pamiętać o ich odpowiednim przygotowaniu. Naturalny surowiec, z którego są wykonany palety, czyli drewno, musisz zostać właściwie zabezpieczony za pomocą oszlifowania i specjalnej impregnacji lakierobejcą bezbarwną lub w kolorze.

Palety doskonale sprawdzają się jako siedziska oraz łóżka. Można z nich wykonać bardzo funkcjonalne półki, szafki, a nawet regał. Idealnie nadają się do wykonania mebli na taras lub balkon, czyli ławy, siedziska, kwietnika, czy systemów do przechowywania narzędzi ogrodowych. Pamiętaj, że pomysły na wykorzystanie europalet w domu mogą być ograniczone wyłącznie Twoją kreatywnością i wyobraźnią.