Sposób na mieszkania o niewielkim metrażu i małych oknach.

przesłony okienne

Urządzenie pomieszczenia o stosunkowo małym metrażu to duże wyzwanie dla projektantów wnętrz, a niewielkie przeszklenia jeszcze bardziej utrudniają to zadanie. Ale mały metraż nie musi oznaczać braku funkcjonalności. Wykorzystanie sprytnych rozwiązań w celu optycznego powiększenia małej powierzchni może sprawić, że stanie się odczuwalnie bardziej przestronnie i wyjątkowo praktycznie. Warto również zadbać o dodatki, a przede wszystkim wybrać odpowiednie osłony okienne, które nie tylko zapewnią prywatność, ale też pozwolą wpuścić do wnętrza pomieszczenia odpowiednią żądaną ilość światła słonecznego.

Zasady aranżacji małego mieszkania

Urządzając małe mieszkaniu, należy zadbać o to, by przede wszystkim było jasne, uporządkowane i minimalistyczne. Zaleca się wybierać jasne kolory, najlepiej biel lub jasne szarości, te odcienie doskonale się sprawdzą zarówno na ścianach, jak i kolor mebli i dodatków. Najlepiej, by podłoga była również jasna, a jeżeli gres to koniecznie z połyskiem, dzięki czemu odbijające się w błyszczącej tafli światło optycznie powiększy niewielkie pomieszczenie. Dobrze, by ten sam rodzaj i kolor paneli czy gresu był we wszystkich pomieszczeniach – im bardziej odcinamy od siebie pomieszczenia, tym bardziej podkreślamy ich metraż, zaś płynne przejścia między nimi wpływają na ich wizualny odbiór.

Wybieraj proste meble i nieskomplikowane zastosowania aranżacyjne. W mieszkaniach o niewielkim metrażu dobrze sprawdzi się styl skandynawski, industrialny lub retro, a wystrój pomieszczeń staną się bardziej harmonijne i nie będą przytłaczać, a wręcz przeciwnie – pomieszczenie będzie wydawać większym.

Pamiętaj o wyznaczeniu funkcjonalnych stref

Na małych powierzchniach mieszkalnych najlepiej sprawdzają się w miarę możliwości otwarte przestrzenie, których granice można zaznaczyć przez wydzielenie poszczególnych stref – za pomocą mebli, dekoracji lub nieco innym odcieniem ściany. Jasno wydzielone strefy w mieszkaniu gwarantują funkcjonalność i porządek. Wśród takich stref powinny się znaleźć część jadalniana, wypoczynkowa, kuchenna, czy kącik do pracy. Pamiętaj też o dobrym oświetleniu, im jaśniejsze pomieszczenie, tym wydaje się być większe i tym mniej przytłaczające.

Rola okien i przesłon okiennych w małym mieszkaniu

Jeżeli jesteś w trakcie poszukiwań niewielkiego mieszkania, musisz liczyć się ze wszystkimi jego minusami. Szczególnym utrapieniem potrafią być zbyt małe okna, które przepuszczają mało światła dziennego, lub zupełnym ich brak w niektórych pomieszczeniach. Warto wybierać również mieszkanie z oknami z południową ekspozycją i raczej zrezygnować z ekspozycji północnej. Niedostateczna ilość światła słonecznego w ciągu dnia, szczególnie na niewielkim metrażu, może być uciążliwa – pomieszczenia, i tak już małe, mogą wydawać się jeszcze mniejszymi i nieco przytłaczać. Z kolei w upalne dni zbyt duże przeszklenia, tym bardziej z orientacją południową, mogą przyczyniać się do zbytniego nasłonecznienia, a temperatura wewnątrz może niebezpiecznie wzrosnąć. W takich sytuacjach należy zadbać o dobre przesłony okienne, które będą nie tylko stanowić barierę dla promieni słonecznych, ale też nietuzinkową dekorację okien. Można zdecydować się na przesłony okienne wewnętrzne (montowane wewnątrz budynku) lub zewnętrzne (montowane po zewnętrznej stronie okna). Wśród przesłon wewnętrznych dużym zainteresowaniem cieszą się rolety wolno wiszące lub kasetowe, żaluzje, czy plisy. Zazwyczaj steruje się nimi mechanicznie, ale dla bardziej wymagających klientów przygotowano inteligentny system sterowania, naszpikowany różnego rodzaju nowinkami technicznymi. Z przesłon okiennych zewnętrznych klienci najczęściej decydują się na żaluzje fasadowe lub rolety zewnętrzne.