Sprzęt fotograficzny dla prawdziwych pasjonatów

Sprzęt fotograficzny dla prawdziwych pasjonatów

W obecnych czasach fotografia stała się świetnym sposobem na odreagowanie po ciężkich godzinach pracy. Nie ukrywając jest to hobby, dające masę możliwości takich jak: poznawanie nowych ludzi podczas kreatywnych sesji, czy próbowanie pysznych dań po ukończonych zdjęciach kulinarnych. Podczas uczenia się o tajnikach wybranej dziedziny fotografii, warto zahaczyć o informacje, dotyczące sprzętu fotograficznego; dobrze dobrany ułatwi naukę i sprawi, że robienie zdjęć będzie jeszcze większą przyjemnością.

Jaki aparat wybrać? 

Na rynku jest wiele modeli i rodzajów aparatów. Każdy z nich posiada inną charakterystykę i sprawdzi się podczas zupełnie różnych wyzwań. W zależności od umiejętności i preferencji, warto dobrać odpowiedni sprzęt pod siebie. Jakie aparaty fotograficzne są dostępne w sklepach? 

Lustrzanki cyfrowe 

Produkt, który zdominował rynek aparatów fotograficznych. Swoją nazwę zawdzięcza posiadaniu ruchomego lub półprzepuszczalnego lustra. Cechą wyróżniającą lustrzanki cyfrowe jest obecność tarczy trybów ekspozycji PASM oraz możliwość wymiany obiektywów na bardziej dopasowane do profilu sesji. Lustrzanka jest dobrym wyborem dla użytkowników, którzy lubią mieć kontrolę nad ostatecznym wyglądem zdjęcia, ponieważ ten rodzaj aparatu posiada tryb manualny. Wybierając lustrzankę, można liczyć na niesamowitą jakość obrazu, za którą odpowiada duża matryca. 

Aparaty kompaktowe 

Kiedy nie wystarcza już smartfon, a chęci posiadania aparatu dla prawdziwych pasjonatów rosną, to nadchodzi czas, aby zainteresować się wyżej wymienionym rodzajem sprzętu fotograficznego. Kompakty są szczególnie polecane dla wielbicieli prostej, szybkiej fotografii, ponieważ nie wymagają dużych umiejętności. Żywotność aparatu kompaktowego jest dużo dłuższa, niż telefonów komórkowych. Nie trzeba ich tak często wymieniać na lepszy model, ponieważ dobry kompakt, który wyszedł na rynek kilka lat temu, nadal jest dobrym sprzętem fotograficznym. 

Aparaty bezlusterkowe 

Jeszcze nie tak dawno były spychane na boczny tor. Wierzono, że lustrzanki są najlepszym wyborem dla pasjonatów fotografii, a inne rodzaje sprzętu fotograficznego to tylko dodatek stworzony na potrzeby konsumpcjonizmu. W obecnym czasie wiadomo już, że bezlusterkowce nie tylko są świetnym rozwiązaniem dla osób stawiających pierwsze kroki w fotografii, ale również profesjonalistów utrzymujących się z tworzenia zdjęć. To, co wyróżnia aparaty tego typu to przede wszystkim łatwa możliwość podglądu obrazu na żywo. Wyświetlone zdjęcie na dużym ekranie, może mieć znaczący wpływ na końcowy efekt pracy. Poniżej najważniejsze zalety aparatów bezlusterkowych: 

  • kompaktowoś 
  • wytrzymałość
  • posiadanie wbudowanego wizjera elektronicznego
  • intuicyjna obsługa 
  • resaponsywność

Statywy fotograficzne 

Po zakupie wybranego aparatu fotograficznego warto jest pomyśleć o wyborze odpowiedniego statywu. Może okazać się on przydatny w fotografii produktowej, kulinarnej oraz podczas wypadu na miasto w celu zrobienia niesamowitej fotografii architektury. Dostępnych na rynku jest kilka modeli statywów; od stołowych, przez standardowe po studyjne. Czym się charakteryzują? 

Statywy stołowe są zazwyczaj małej wielkości, najlepiej pasują do aparatów kompaktowych, ponieważ lustrzanka może okazać się za ciężka i powodować problemy ze stabilnością. Ten rodzaj statywu łatwo zabrać ze sobą w każde miejsce; bez problemu zmieści się do torby czy plecaka, który powinien być na wyposażeniu każdego fotografa. Gadżet nie wymaga dużej inwestycji; wersje zrobione z plastiku można kupić już za kilkanaście złotych. 

Statywy standardowe charakteryzują się trwałością, ponieważ stworzone są ze stali lub aluminium. Potrafią sprawnie składać się i rozkładać, dzięki czemu użytkownik ma możliwość doboru parametrów w zależności od indywidualnych potrzeb. Wadą jednak może być ich cena, natomiast łatwo kupić używane statywy na platformach do sprzedaży internetowej. Decydują się na kupno nowego statywu standardowego, warto zajrzeć na stronę https://notopstryk.pl.

Statywy niestandardowe, czyli agenci do zadań specjalnych. Pod tę grupę można podpiąć dosłownie każdy wynalazek czy specyficzny model. Do najpopularniejszych należą wersje z przyssawkami do szyb, wbudowanymi magnesami oraz opaskami umożliwiającymi zaczepienie o każdą wystającą część powierzchni.

Statywy studyjne to już dużo większa inwestycja, niż w przypadku klasycznych modeli. Najcześciej spotkać je można w studiach fotograficznych, a ich ceny sięgają rzędu kilku tysięcy złotych. Raczej nie są przeznaczone dla amatorów. Biorąc pod uwagę ich ciężar wynoszący do 100 kg, można domyśleć się, że nie sprawdzą się one podczas zdjęć w plenerze. 

Gadżety fotograficzne 

Są takie przedmioty, których nie trzeba posiadać, ale dobrze byłoby je mieć. Potrafią ułatwić pracę, wpłynąć na efekt końcowy czy też po prostu zwiększyć profesjonalny wygląd fotografa. Tutaj rodzi się pytanie: w co inwestować, kiedy są fundusze i chęci na dalszy rozwój? 

Blendy fotograficzne– najprościej mówiąc, są to powierzchnie zazwyczaj o kształcie koła, których zadaniem jest odbicie światła w kierunku obiektu lub osoby fotografowanej. Dostępne w kilku wersjach kolorystycznych, aby nadać naturalny bądź chłodny odcień. 

Plecak– zastąpić go można również torbą… Najważniejsze, aby był pakowny i posiadał dużo przeróżnych przegródek na obiektywy, gadżety czy zapasowe baterie. 

Masa klejąca– produkt, który powinien znaleźć się w wyposażeniu każdego fotografa zajmującego się fotografią produktową. Ułatwia ona ułożenie przedmiotu, aby łatwiej można było stworzyć fotografowaną przestrzeń. 

Pierścienie pośrednie– gadżet, dzięki któremu zdjęcie uzyska piękny, naturalny efekt rozmycia. Ich największą zaletą jest przede wszystkim to, że pasują na każdy model obiektywu.