Jak wyglądają pierwsze miesiące życia psa?

pies

Decydując się na przygarnięcie czworonoga trzeba co nieco wiedzieć o jego wychowaniu oraz prawidłowym rozwoju. Dzięki temu możliwy jest zakup odpowiednich akcesoriów dla swojego pupila. Potrzebna też będzie specjalistyczna karma dla psa junior. Jak zatem wyglądają pierwsze miesiące życia psa? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Jak dorastają psy?

Wszystkie psy przechodzą mniej więcej ten sam proces dorastania. Dzieje się tak niezależnie od rasy i wielkości pupila. Różnica może jedynie tkwić w długości poszczególnych etapów. Labradory, owczarki niemieckie i inne duże psy mogą potrzebować nieco więcej czasu na osiągnięcie dojrzałości. Najczęściej dochodzi do tego nawet po upływie 18 miesięcy. A dlaczego właściwie rozróżnienie poszczególnych etapów jest istotne? W zależności od wieku będziemy bowiem stosować inne metody wychowania, zabawki, a nawet inne jedzenie. Karma dla psa junior, taka jak np. https://www.dolina-noteci.pl/pol_m_Karma-dla-psa_Karma-dla-psa-junior-238.html  zdecydowanie różni się bowiem swoim składem od karmy dla psa dorosłego lub psa seniora.

Jak wygląda początkowy okres?

Pierwsze trzy tygodnie życia psa nie są szczególnie aktywne. Podobnie jak noworodek mały szczeniak w zasadzie tylko śpi i je. Przy czym oczywiście nie jest możliwe od razu zaserwowanie mu gotowej karmy dla psa junior. W tym czasie żywi się wyłącznie mlekiem matki. Z tego powodu nie jest wskazane odrywanie go od swojej żywicielki i reszty miotu. Ewentualna sprzedaż lub oddanie w adopcję powinna nastąpić dopiero po tym okresie. Szczeniak przez pierwsze trzy tygodnie jest też bardzo uzależniony od swojej matki. Przez większość czasu będzie się w nią wtulał, szukając ciepła. Początkowo będzie miał także bardzo słaby wzrok. Należy mu zatem zapewnić spokój i warunki do prawidłowego rozwoju. Najczęściej wystarczy wygodne posłanie, cichy kąt i czysta woda w misce.

Po upływie 3 tygodnia

Po upływie trzech tygodni wszystko się zmienia. Wreszcie potrzebna może być specjalistyczna karma dla psa junior. Początkowo należy ją jednak podawać w wersji silnie rozwodnionej. W tym czasie pies uczy się też chodzić i rozwija się u niego zmysł powonienia. Wówczas można zacząć jego socjalizację i pozwoli przyzwyczajać go do kontaktu z ludźmi. Z biegiem czasu szczeniak stanie się coraz bardziej odważny i wręcz sam będzie szukał zaczepki i zabawy ze swoim opiekunem. W okresie między 8 a 12 tygodniem życia warto szczeniakowi poświęcić szczególną uwagę. Wówczas bowiem najłatwiej nauczyć go pewnych zachować i pokazać mu, czego nie wolno. Jeżeli przegapimy ten okres, później trudno będzie coś wyegzekwować od pupila.