Sprężynowe zabawki polecane na place zabaw

dziecko na placu zabaw

Bujaki sprężynowe znajdziemy na niemal każdym placu zabaw – przyciągają uwagę fantazyjnymi kształtami i żywymi kolorami, a dzieci, nawet te najmłodsze, chętnie z nich korzystają. Bujanie to świetna zabawa, a przy tym doskonałe ćwiczenie równowagi i koordynacji ruchowej. Czy sprężynowce mają jeszcze inne zalety? Jakie są ich rodzaje i na co zwracać uwagę, by wybrać bezpieczny model? Podpowiadamy!

Zalety bujaków na sprężynie 

Podstawową zaletą bujaków sprężynowych jest to, że dzieci lubią się na nich bawić – a przecież po to właśnie udają się na plac zabaw. Na tym jednak lista plusów się nie kończy. Do najważniejszych należą:

  • uniwersalność – z bujaków mogą korzystać dzieci w wieku od roku do około 12 lat;
  • bezpieczeństwo użytkowania;
  • rozwijanie koordynacji ruchowej i zmysłu równowagi;
  • większa świadomość siły własnego ciała;
  • atrakcyjne wzornictwo i kolorystyka;
  • zajmują mało miejsca – można je ustawić nawet na małych placach zabaw.

Bujaki sprężynowe to bezpieczne zabawki, które dostarczają dzieciom niezapomnianych emocji, a producenci placów zabaw oferują mnóstwo wzorów i rodzajów tego typu urządzeń – bez problemu można więc dopasować je do stylistyki danego miejsca. Sprężynowce są więc niezbędnych elementem wyposażenia drewnianych, jak i metalowych placów zabaw.

Rodzaje zabawek sprężynowych 

Najpopularniejsze bujaki przypominają kształtem koniki na biegunach. To urządzenia jednoosobowe, składające się z siedziska, korpusu z zamontowanymi podnóżkami i uchwytami oraz sprężyny, która umożliwia kiwanie się w przód i w tył. Często nawiązują do świata zwierząt – na placach zabaw znajdziemy bujaki w kształcie koników, hipopotamów, kaczek, rybek, psów czy dinozaurów – lub pojazdów: samochodów, motocykli, statków bądź samolotów.

Ich wariacją są zabawki sprężynowe stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach, które mają jeszcze zbyt krótkie nogi, by dosięgnąć podnóżków, siedząc okrakiem. Takie bujaki dla maluchów (i nie tylko) mają siedzisko przypominające ławkę i ścianki po bokach, dzięki czemu dziecko nie zsunie się w bok podczas zabawy.

Na rynku dostępne są również sprężynowce przeznaczone dla dwójki, a nawet trójki lub czwórki dzieci, które umożliwiają zabawę w grupie. Ciekawą propozycją są bujaki wagowe, przypominające huśtawkę równoważną oraz urządzenia, na których może jednocześnie bujać się czwórka dzieci, grając przy tym w umieszczoną na środku grę.

Na co zwracać uwagę, wybierając sprężynowce? 

Jak widać, wybór zabawek sprężynowych jest obecnie ogromny. Na co zwracać uwagę, by kupiona zabawka była nie tylko atrakcyjna, ale przede wszystkim bezpieczna? O podpowiedź poprosiliśmy specjalistę z firmy Freekids, producenta urządzeń na place zabaw:

Przede wszystkim każde urządzenie zabawowe musi mieć certyfikat potwierdzający jego zgodność z normą PN-EN 1176. To podstawa gwarantująca bezpieczeństwo małym użytkownikom. Dobry bujak sprężynowy charakteryzuje się solidną konstrukcją, dobrze wyprofilowanym siedziskiem, zastosowaniem materiałów wysokiej jakości odpornych na działanie warunków atmosferycznych. Należy też zwrócić uwagę na fachowy montaż zabawki w podłożu, ponieważ tylko trwałe jej osadzenie pozwala na bezpieczną zabawę.

Nie bez znaczenia jest również wygląd bujaka – kolorowe zabawki o intrygujących kształtach będą prawdziwą ozdobą zarówno drewnianego placu zabaw, jak i miejsca wyposażonego w metalowe sprzęty i z pewnością pozwolą dzieciom rozwijać wyobraźnię. W końcu kto nie marzy o tym, by pojeździć na tygrysie albo zamienić się choć na chwilę w kierowcę koparki?