Jakie korzyści wiążą się z wynajmem maszyn drogowych i budowlanych?

Wynajem maszyn drogowych i budowlanych

Zakup własnych maszyn, a może wynajem sprzętu od wyspecjalizowanych przedsiębiorstw? Przed takim dylematem stoi coraz więcej podmiotów – od dużych firm budowlanych, aż po prywatnych inwestorów i innych klientów indywidualnych. Wypożyczenie niesie za sobą tyle korzyści, że tylko zyskuje na popularności i coraz częściej wypiera posiadanie własnego parku maszynowego. W niniejszym artykule przyjrzymy się zaletom takiego rozwiązania.

Wynajem maszyn = duża oszczędność pieniędzy

Głównym powodem, dla którego odbiorcy decydują się na skorzystanie z wynajmu maszyn drogowych i budowlanych jest kwestia znacznych oszczędności finansowych. Zakup własnych pojazdów, zwłaszcza tych specjalistycznych, wiąże się z bardzo dużymi kosztami, sięgającymi od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Nie każdy podmiot stać na taki wydatek, a same maszyny w wielu przypadkach nie są potrzebne regularnie, co dodatkowo zmniejsza sens tak poważnych inwestycji.

Oczywiście samo kupno nie jest jedynym nakładem, jaki ponoszą firmy budowlane posiadające własne pojazdy. Nie można zapomnieć o kosztach utrzymania, które obejmują m.in. bieżące naprawy, regularne przeprowadzanie przeglądów technicznych czy też zakup niezbędnych części zamiennych i eksploatacyjnych.

Sprzęt budowlany i do robót drogowych zajmuje też sporo miejsca – jeżeli nie posiadamy więc własnego terenu lub obiektów przystosowanych do przechowywania pojazdów, to musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami, np. za wynajem przestrzeni magazynowej. Ostatnim czynnikiem są kwestie logistyczne – transport ciężkich maszyn również generuje znaczne koszty, a wiele wypożyczalni sprzętu oferuje nie tylko wynajem, ale także dostarczenie pojazdu bezpośrednio na wskazany plac budowy.

Maszyny w nienagannym stanie

Decydując się na skorzystanie z usług firm, które oferują wynajem maszyn drogowych i budowlanych można mieć pewność, że wypożyczone pojazdy będą cechowały się pełną sprawnością.

Wypożyczalnie są zobligowane, aby dostarczać sprzęt zapewniający nie tylko sprawną pracę, ale również pełne bezpieczeństwo operatorów. W tym celu właściciele podobnych przedsiębiorstw przeprowadzają regularne przeglądy techniczne, dokonują prac naprawczych, a w razie potrzeby wymieniają wysłużone pojazdy na nowsze lub nawet fabrycznie nowe – tłumaczy nam specjalista reprezentujący firmę Bellator z Rudy Śląskiej, która zajmuje się wynajmem maszyn drogowych i budowlanych od zaufanych producentów.

Wszystkie działania podejmowane przez profesjonalne firmy sprawiają, że wynajmowane maszyny cechują się niską awaryjnością. Nie trzeba się jednak martwić na zapas, ponieważ nawet w przypadku wystąpienia usterki przysługuje nam nieodpłatna usługa serwisowa – oczywiście o ile awaria sprzętu nie powstała w wyniku rażących zaniedbań czy też błędu ze strony samego operatora. W ostatnim przypadku przyda się odpowiednie ubezpieczenie, które uchroni nas przed potencjalnymi następstwami finansowymi, wynikającymi z uszkodzenia kosztownego sprzętu. Właśnie z tego powodu warto sprawdzić, czy interesująca nas wypożyczalnia zapewnia takie zabezpieczenia.

Wynajem czy zakup sprzętu – co najlepiej wybrać?

Wynajem maszyn drogowych i budowlanych to świetne rozwiązanie dla klientów indywidualnych oraz małych firm budowlanych, które nie dysponują odpowiednimi zasobami finansowymi lub po prostu nie chcą zdecydować się na zakup własnego parku maszynowego. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorstw, które dopiero wchodzą na rynek, ale również tych działających na nim od lat – niektóre prace ziemne, drogowe czy budowlane są po prostu wykonywane na tyle rzadko, że kupno pojazdów staje się inwestycją, która nie ma prawa się zwrócić. Wypożyczalnie zapewniają w tej kwestii dużą elastyczność – sprzęt można wypożyczyć zarówno na kilka godzin, jak i kilka tygodni czy nawet miesięcy, w zależności od tego, jak złożoną prowadzimy inwestycję.

Jeżeli zależy nam więc na znacznie mniejszych kosztach, wygodzie, szerokim wyborze specjalistycznych maszyn oraz pewności, że sprzęt jest otoczony odpowiednią opieką techniczną, to warto zrezygnować z zakupu maszyn na rzecz ich wynajmu.