spódnica

Uniwersalny, wygodny element ubioru każdej kobiety

W szafie płci pięknej niejednokrotnie zajmują jedną z najwyższych pozycji spośród wszystkich ubrań. Mowa tutaj o bardzo uniwersalnych spódnicach. Ze względu na wszechstronność mogą zostać ubierane na przeróżne okazje, a odpowiednio dobrane odnajdą się w każdej sytuacji. Głównym aspektem decydującym o funkcjonalności każdej spódnicy jest materiał z jakiego jest wykonana. Obecnie na rynku znajduje się szereg różnych tkanin diametralnie od siebie się różniących. Pozwala to na jak najdokładniejsze dopasowanie swojej spódnicy do sytuacji. W dzisiejszym artykule na pierwszy rzut idzie bardzo ciekawy materiał o którym panuje wiele mitów – wiskoza.

Cała prawda

Często mylona z jedwabiem, lnem czy bawełną. Jedni nazywają ją podróbką i tanim kiczem, a inni wynoszą ją na piedestały. Dodatkowe kłótnie o pochodzenie – syntetyczny czy naturalny? Te wszystkie aspekty sprawiają, że można się pogubić. Zacznijmy jednak po kolei.

Podstawową bazą bez której produkcja wiskozy nie mogłaby się odbyć jest celuloza stanowiąca główny element strukturalny będący składnikiem ściany komórkowej roślin. Celuloza zbierana jest z komórek drzew liściastych takich jak dąb czy buk, ale czasem wykorzystuje się też popularne ,,iglaki” jak sosna. Kolejne etapy produkcji to już dopiero 100% syntetyka. Wykorzystywane jest wiele różnych chemikaliów i maszyn aby wiskoza mogła zostać stworzona w pożądany sposób. Dzięki tym procesom może stanowić w zależności od produkcji; podobieństwo bawełny, lnu czy jedwabiu. Więc czy jednoznacznie można stwierdzić, że jest to materiał czysto syntetyczny, lub naturalny? Ocenę pozostawiam wam!

Cechy charakterystyczne

Powiewne, cienkie spódnice idealne na lato? Wiskoza będzie idealna! Szczerze mówiąc bardzo ciężko znaleźć lepiej oddychający materiał. Takie spódnice z wiskozy będą perfekcyjne na upalne dni dając odrobinę wytchnienia skórze.

Kolejnym atutem jest higroskopijność pozwalająca na chłonięcie potu zapewniając komfort skórze. Niestety diabeł tkwi w szczegółach. Do dużych wad należy fakt, iż wiskoza bardzo łatwo się gniecie co może być problematyczne dla kobiet zwracających dużą uwagę na ten szczegół. Dodatkowo czasochłonne prasowanie po częstym ręcznym praniu może przyprawić o zawrót głowy. Coś za coś…

Podsumowanie

Wiskoza mimo wszystko z pewnością znajdzie miejsce stanowiąc główny składnik wielu spódnic. Jest to mimo wszystko uniwersalne włókno, które może samo budować dany element odzieży, bądź też stanowić bardzo ciekawe źródło domieszki stanowiąc ciekawą hybrydę materiałową.