Spłacić wcześniej czy unieważnić kredyt we frankach szwajcarskich?

kredyt we frankach

Kredyty walutowe jeszcze kilkanaście lat temu świeciły szczyty swej popularności, obecnie kojarzą się głównie z frankowiczami i ich sytuacją. Banki udzielają ich już tylko osobom, które uzyskują wynagrodzenie w danej walucie. Ze względu na niski kurs franka szwajcarskiego, kredyty frankowe były najczęściej udzielanymi kredytami walutowymi. Kredyt frankowy było dość łatwo otrzymać, a sama perspektywa jego spłaty dawała dużą nadzieję na szybką spłatę i stabilną sytuację finansową. Dzisiaj frankowicze coraz częściej i śmielej występują do sądu z pozwem frankowym i walczą z bankiem o swoje prawa. W jaki sposób można dochodzić swych praw z bankiem w sprawie frankowej?

Możliwość 1. Nadpłacanie kredytu frankowego

Jedną z możliwości szybszego zamknięcia kredytu hipotecznego we franku szwajcarskiego jest jego nadpłacanie. Kwestia opłacalności takiego rozwiązania jest indywidualna dla każdego przypadku ze względu na różne zapisy w umowach kredytowych. W przypadku, gdy aktualny kurs franka szwajcarskiego jest bardzo niski i prognozowany jest jego nagły wzrost w najbliższej przyszłości, jest to najodpowiedniejszy moment na nadpłacenie kredytu frankowego. Jest to świetny sposób na obniżenie całkowitego zobowiązania, pod warunkiem jednak że kurs jest rzeczywiście wyjątkowo niski, w przeciwnym wypadku możemy wiele stracić. Wcześniejsza spłata zobowiązania oznacza niestety konieczność opłacenia dodatkowej prowizji dla banku, który w ten sposób się zabezpiecza przed podobnymi sytuacjami.

Zanim podejmiesz decyzję o nadpłaceniu swojego kredytu, warto zasięgnąć porady eksperckiej. W Polsce działa wiele kancelarii frankowych, które świadczą usługi konsultingowe i w sprawach frankowych, a także prowadzą takie sprawy w sądzie. Analizując naszą umowę, są one w stanie określić które rozwiązanie jest w naszym przypadku najkorzystniejsze.

Możliwość 2. Wcześniejsza spłata kredytu frankowego

Jeśli kurs franka nie jest korzystny dla twojego kredytu, odradza się jego nadpłacania. Na dzień dzisiejszy kurs ten jest bardzo wysoki w stosunku do złotówki i nic nie wskazuje na to, że sytuacja ta ma się poprawić. Szybsza spłata zobowiązania frankowego to na dzień dzisiejszy zdecydowanie duża strata dla frankowiczów. Niestety, niewiele w tej sprawie się zmieni, zgodnie z prognozami ekspertów walutowych, wartość całkowitego zobowiązania będzie wciąż rosła i z pewnością nie będzie już równie niska, jak w dzień zaciągnięcia kredytu. Wcześniejsza spłata kredytu frankowego nie jest też zbyt rozsądnym rozwiązaniem, jeśli zamierzamy kierować sprawę naszego kredytu do sądu. Nie tracimy przez to prawa wystąpienia z takim pozwem, jedynie komplikujemy drogę dochodzenia roszczeń wobec banku.

Jeśli jednak zdecydujesz się na wcześniejszą spłatę frankowego zobowiązania, musisz przekazać bankowi podanie zawierające taką prośbę. We właściwym formularzu podaje się numer konta bankowego, z którego bank będzie mógł pobrać odpowiednią sumę w celu zamknięcia kredytu.

Możliwość 3. Unieważnienie kredytu frankowego

Unieważnienie umowy kredytowej we frankach nabiera mocy prawnej w orzeczeniu sądu. W toku bardzo wnikliwej analizy postanowień wielu umów frankowych, prawnicy zajmujący się prowadzeniem spraw frankowych zauważyli szereg zapisów prawnie wadliwych, zwanych klauzulami abuzywnymi. Dało to podstawy do wystąpienie do sądu o unieważnienie całości zapisów umowy frankowej. Klauzule abuzywne naruszają w sposób jednoznaczny interesy kredytobiorców i wpływają na ich prawa i obowiązki wobec banku w sposób niezgodny z dobrymi obyczajami, przyczyniając się do pogorszenia ich sytuacji finansowej.

Oczywiście, samo orzeczenie sądu w sprawie abuzywności umowy frankowej nie jest tożsame z zamknięciem sprawy frankowej, jednak daje to możliwość dalszej walki z bankiem o swoje prawa. Dalsze kroki frankowicza to analiza umowy kredytowej w nowym zmienionym kształcie bez klauzul abuzywnych. Rodzi to potrzebę określenia nowych zobowiązań kredytobiorcy względem banku i w drugą stronę. Sąd może w najlepszym przypadku unieważnić całą umową kredytową, czego efektem jest konieczność zwrotu przekazanych przez obie strony sporu środków pieniężnych. Innym rozwiązaniem jest też odfrankowienie kredytu, co wiąże się z przewalutowaniem na kredyt złotówkowy.