Rozstępy – podstawowe przyczyny ich powstawania

rozstępy

Rozstępy skóry (łac. striae distensae) są z histopatologicznego punktu widzenia rodzajem blizn, powstałych na skutek nadmiernie szybkiego rozciągania skóry i przerwania w związku z tym tzw. włókien elastynowych oraz kolagenowych. Zwykle ma to miejsce w okresie dojrzewania, u kobiet w ciąży lub podczas szybkiego przybierania na wadze czy nadmiernego rozrostu tkanki mięśniowej.

Choć dolegliwość ta dotyka również mężczyzn, to jednak przede wszystkim kobiety odwiedzają gabinety medycyny estetycznej, decydując się na usuwanie rozstępów.

Rozstępy powstające w wyniku wzrostu poziomu kortyzolu

Kortyzol jest hormonem steroidowym, wytwarzanym przez korę nadnerczy. Do jego nadprodukcji dochodzi m.in. w wyniku długotrwałego stresu, przy nadczynności tarczycy, czy też w przebiegu choroby Cushinga. Wzrost jego poziomu we krwi ma negatywny wpływ na funkcje fibroblastów, czyli włókien tkanki łącznej odpowiadających za produkcję m.in. kolagenu. W wyniku tego nowo wyprodukowane włókna kolagenu i elastyny mają zmieniony charakter – są kruche i znacznie mniej elastyczne. Skóra więc jest mniej podatna na rozciąganie i zaczyna pękać, tworząc czerwone, równolegle położone blizny. Jednocześnie w wyniku nadmiernego rozciągania skóry, dochodzi w tym przypadku do ścieczenia naskórka, dlatego rozstępy są tak wyraźne.

Rozstępy powstające w wyniku wzrostu poziomu estrogenów

Wzrost poziomu stężenia estrogenów we krwi ma miejsce w okresie ciąży oraz podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Hormony te są odpowiedzialne za trzeciorzędowe cechy płciowe, czyli piersi, biodra, ton głosu oraz intensywność owłosienia. Ponadto biorą udział w procesie przemiany materii i regulują gospodarkę lipidową. Choć estrogeny same w sobie nie powodują powstawania charakterystycznych blizn na skórze, to ich nadmiar sprzyja ich pojawianiu się.

Rozstępy powstające podczas przyjmowania glikokortykosteroidów

Glikokortykosteroidy są hormonami sterydowymi naturalnie wytwarzanymi przez ludzki organizm. Ich poziom niekiedy musi być uzupełniany w formie leków, działających przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i immunosupresyjnie. Ma to miejsce m.in. w przypadku chorób endokrynologicznych, autoimmunologicznych czy alergii. Skutkiem ubocznym terapii glikokortykosteroidami jest m.in.:

  • ścieńczenie naskórka,
  • spowolnienie syntezy kolagenu,
  • degradacja istniejących włókien kolagenowych.

Rozstępy powstające w wyniku nieprawidłowej diety

Szczególnie istotne znaczenie w profilaktyce rozstępów ma cynk. Mikroelement ten bierze bowiem udział przykładowo w procesie regeneracji tkanek, działa przeciwzapalnie oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Jeśli więc dieta nie jest odpowiednio zbilansowana i brak w niej wielu mikro- i makroelementów, w tym przede wszystkim cynku, znacząco wzrasta ryzyko pojawienia się na skórze rozstępów.

Rozstępy będące wynikiem skłonności genetycznych

Za pojawianie się rozstępów na skórze w dużej mierze odpowiedzialne są czynniki genetyczne. Jeśli więc charakterystyczne blizny były obecne u matki, prawdopodobnie będzie borykać się z nimi również córka. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Joyce Tung, dziedziczenie tej cechy odbywa się na poziomie czterech genów – ELN (koduje białko elastyny), SRPX, HMCN1 i TMEM18.

Przyczyn powstawania rozstępów jest kilka i nie przed każdym z nich można się uchronić. Oczywiście warto dbać o prawidłowe zbilansowanie diety, nie dopuszczać do zbyt szybkiego przybierania na wadze czy pielęgnować skórę w okresie ciąży. Należy mieć jednak na uwadze, że nie daje to gwarancji, iż charakterystyczne blizny nie pojawią się na skórze. Jeśli pomimo zastosowania doraźnych środków blizny nadal są widoczne, można zdecydować się na usuwanie rozstępów w gabinecie medycyny estetycznej.