Kiedy zacząć przygodę z tenisem?

torby treningowe

Tenis to jeden z najpopularniejszych sportów na całym świecie. Wbrew pozorom jest łatwy i potrafi dawać radość już od pierwszych zajęć. Tak jak w przypadku każdej dyscypliny sportowej i niemal wszystkich umiejętności, których można nauczyć się dzięki regularnym treningom, tak samo w przypadku tenisa ziemnego, naukę najlepiej rozpocząć w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Jednak istnieje jedno, bardzo ważne „ale” – nic na siłę.

Kiedy zacząć grę w tenisa? Jeśli na zajęcia poślemy 4-latka, nie można oczekiwać od niego szybko widocznych osiągnięć. Podobnie sprawa wygląda, jeśli weźmiemy pod uwagę 5-letnie, a nawet starsze dzieci, które z wiadomych przyczyn nie prezentują spektakularnej sprawności fizycznej, choć bywa, że zdarzają się wyjątki od tej reguły. Zapisując przedszkolaka na zajęcia, najlepiej trzymać się powiedzenia, że trening czyni mistrza, a cierpliwość jest cnotą. Tylko w ten sposób rodzą się prawdziwi mistrzowie.

Grunt to dobry nauczyciel

W nauce tenisa ziemnego bezcenną rolę odgrywa nauczyciel. To właśnie jego wkład pracy pozwala utrzymać młodemu adeptowi zainteresowanie tenisem, co jest niezmiernie ważną kwestią zwłaszcza w początkowej fazie nauki, gdy o dużych sukcesach nie ma jeszcze mowy. Dobry instruktor nie powie, kiedy zacząć grać w tenisa, a po prostu skupi się na konsekwentnym działaniu.

Mimo że praca trenerów jest bardzo istotna, nie można jej przeceniać. Osiągnięcia są realne tylko w połączeniu z pełnym zaangażowaniem osoby trenującej. Dla najmłodszych tenisistów zajęcia są zabawą, ale też nauką techniki, kontroli nad piłką i kształceniem oraz wyrabianiem sprawności ruchowej. Z czasem… uczeń może stać się lepszy od mistrza.

Co jest ważne na początku tenisowej przygody?

Wiemy już, kiedy zacząć grę w tenisa i to, że za sukcesy w dużej mierze odpowiada trener, jak również konsekwentne dążenie młodego tenisisty do coraz lepszych wyników pracy. Teraz skupimy się na niezbędnym ekwipunku. Zacznijmy od obuwia, ponieważ dobre buty do tenisa to szybki rozwój umiejętności, komfort i zwycięskie mecze. Obuwie dobieramy, kierując się odpowiednim rozmiarem i rodzajem nawierzchni, na której będą odbywały się treningi. Producenci obuwia sportowego oferują również buty tenisowe na nawierzchnie uniwersalne i właśnie takie najczęściej dedykowane są osobom rozpoczynającym naukę gry w tenisa. Mają sztywną cholewkę i podeszwę zaprojektowaną z myślą o dużej liczbie ruchów typu „stop and go”. Buty tenisowe nie mogą być ani za luźne, ani za ciasne. Obuwie należy dopasować tak, aby pasowało zarówno do długości, jak i szerokości stopy. Z uwagi na fakt, że buty do tenisa są wyjątkowo wygodnymi modelami, o bardzo dobrej amortyzacji, świetnie nadają się także do noszenia na co dzień.

Równie ważny, jak wybór butów jest dobór odpowiedniej rakiety, która nie może być dla dziecka za duża. Firmy zajmujące się produkcją sprzętu sportowego dla najmłodszych użytkowników dedykują rakiety oznaczone jako juniorskie. W kategorii tej znajdują się rozmaite modele, które z łatwością można dopasować do wieku czy wzrostu dziecka.

Nauka tenisa w starszym wieku

Rozpoczęcie przygody z nową dyscypliną sportową w dorosłym wieku to równie dobry pomysł, co zapisanie przedszkolaka na trening. Jeśli należysz do grona osób, które poważnie traktują powiedzenie mówiące, że człowiek uczy się przez całe życie, nie rezygnuj z marzeń. Mimo 30, 40, a nawet 70 lat możesz skorzystać z porad instruktora, rozpocząć naukę biorąc lekcje indywidualne.

Grając w tenisa ziemnego, poprawisz ogólny stan swojego zdrowia i będziesz mieć lepsze samopoczucie. Rozpoczniesz pracę nad poprawą sprawności fizycznej, co pozytywnie wpłynie na samoocenę. Biorąc pod uwagę korzyści płynące z tenisowej przygody, można śmiało stwierdzić, że tenis to wspaniały sport, dzięki któremu osiągniecie wysportowanej sylwetki to żaden problem. Jest dyscypliną dla ludzi w każdym wieku.