Kiedy w naszym życiu pojawia się pasja?

portal dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej

Czy wiesz, że już kilkuletnie dzieci wykazują konkretne zainteresowania? Dziewczynki wybierają zabawę lalkami, chłopcy wolą samochody. Niektóre maluchy uwielbiają układanki i puzzle, inne wolą kolorowanki czy wycinanki. To właśnie wtedy jest dobry moment na skupienie uwagi na ich indywidualnych zainteresowaniach. To, czym lubią się bawić, może przerodzić się w życiową pasję. Rolą dorosłych jest natomiast to, by nie przegapić tego istotnego momentu.

Indywidualne rozwijanie zainteresowań

Pamiętajmy, że każdy z nas ma inną osobowość, charakter, każdy jest indywidualną jednostką i z całą pewnością nie możemy niczego narzucać. Jeśli córka nie lubi grać na instrumentach, ale woli gimnastykę, pozwólmy rozwijać jej rzeczywiste zainteresowania, zamiast na siłę próbować spełniać własne marzenia za pomocą dziecka.

Jak rozpoznać talent u dziecka? Nie jest to sprawa prosta, ale uważni dorośli poradzą sobie z nią doskonale. Zwracajmy uwagę na to, czym dziecko się bawi, co lubi robić. Nie namawiajmy ani tym bardziej nie narzucajmy. To, że syn sąsiadki uwielbia karate, wcale nie oznacza, że nasze dziecko też musi lubić ten rodzaj aktywności.

Z pomocą przychodzą zajęcia dodatkowe w przedszkolach oraz w szkołach, w klasach wczesnoszkolnych. Pozwólmy, by pociecha samodzielnie wybrała, na jakie chce uczęszczać. Trzeba jednak mieć na uwadze, że kilkuletnie dziecko może szybko się nudzić i zmieniać swoje zainteresowania, szukanie życiowej pasji to naprawdę trudne zadanie.

Pomoc w kształtowaniu pasji

Jeśli rozpoznajemy już, czym dziecko interesuje się naprawdę, a nawet, w jakiej dziedzinie wykazuje rzeczywisty talent, musimy pomóc mu w jego rozwoju. Każdy portal dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej jest dostępny również dla zaangażowanych rodziców. Tam z łatwością udaje się znaleźć wskazówki i podpowiedzi, jak poprowadzić dziecko, by osiągało sukces w dziedzinie, którą naprawdę uwielbia. Musimy wiedzieć, że bez względu na rodzaj wykonywanej aktywności, ta może być realizowana z powodzeniem tylko wtedy, gdy jest naprawdę lubiana i sprawia przyjemność.

Pasja naszego życia może pojawić się w różnym etapie i nie ma co do tego żadnej reguły. Nierzadko odkrywamy ją dopiero jako ludzie dorośli. Nie jest to spowodowane tym, że nie uzyskaliśmy w dzieciństwie pomocy dorosłych w tym zakresie, ale raczej nieodkryciem jej wcześniej. Czasem wystarczy spróbować, zaryzykować, a przede wszystkim aktywnie szukać.