Usterka kosiarki ‒ jak sobie z nią radzić?

usterka kosiarki

Chyba żaden właściciel ogrodu nie wyobraża sobie w nim pracy bez urządzenia, jakim jest kosiarka. To właśnie dzięki niej możemy cieszyć się pięknym i zadbanym trawnikiem, który dla wielu osób stanowi powód do dumy. Niestety czasami zdarza się, że nasza kosiarka ulega usterce, nawet jeśli regularnie ją serwisujemy. Jakie mogą być przyczyny usterki kosiarki i jak sobie z nią radzić? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Zanieczyszczone paliwo

Większość osób, uzupełniając paliwo, umieszcza korek wlewu na ziemi. Podczas jego zakręcania piasek, źdźbła trawy, grudki ziemi czy inne zanieczyszczenia mogą przedostać się do zbiornika paliwa, a następnie wraz z nim do gaźnika oraz wnętrza silnika. Wraz z biegiem czasu pozostające tam zanieczyszczenia mogą zwyczajnie zapchać gaźnik, a w niektórych przypadkach nawet zniszczyć cały silnik.

Dzieje się tak, ponieważ drobinki kwarcu zawarte w piasku w połączeniu z olejem silnikowym tworzą pastę ścierną, która zaczyna wycierać wszystkie trące o siebie powierzchnie jak tłok, cylinder czy łożyska wału korbowego. W wyniku tego działania i zatkania gaźnika szybko mogą nastąpić kłopoty z kosiarką ‒ silnik będzie gasł, a w pewnym momencie nie będziemy już w stanie go odpalić. 

Zanieczyszczony filtr powietrza

To kolejna z części do kosiarek, która może spowodować awarię naszego urządzenia. Jego zadaniem jest dostarczanie do silnika czystego powietrza, bez którego ten nie będzie w stanie poprawnie działać. Jeśli filtr powietrza zostanie zatkany, w znaczący sposób ogranicza dopływ powietrza do silnika.

Jeśli z kolei piasek i pył przedostaną się do wnętrza silnika poprzez nieprawidłowo zamontowany filtr powietrza, efekt może być podobny jak w przypadku zanieczyszczonego paliwa. 

Usterki kosiarki ‒ jak sobie z nimi radzić?

Bardzo często usterki kosiarki wynikają z nieuwagi użytkownika. Dlatego też, aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na wykonywane przez nas czynności. Dolewając paliwa, warto pamiętać o tym, aby korek wlewu umieścić w miejscu, w którym nie zostanie on zanieczyszczony. 

Stan naszego filtra powietrza należy kontrolować przed rozpoczęciem każdego koszenia, szczególnie jeśli nasze urządzenie jest często eksploatowane i pracuje w zakurzonym środowisku. Oceniając stan naszego filtra, powinniśmy zwrócić uwagę na dwa kryteria: czas eksploatacji oraz stopień zużycia. Warto także pamiętać, że nasz sprzęt zawsze możemy oddać do serwisu, aby osoby wykwalifikowane oceniły jego stan, jeśli my nie posiadamy w tej kwestii doświadczenia.

Jeśli szukasz części do kosiarek najwyższej jakości i od uznanych producentów, znajdziesz je na stronie: https://ogrodexmilicz.pl.