Psychoterapia online – czy jest skuteczna?

Kobieta podczas psychoterapii online prowadzonej przez Łódzką psycholog Wiolettę Kucharek

W dzisiejszych czasach coraz więcej psychologów oferuje terapię online. Jest to wygodne rozwiązanie, które przynosi takie same efekty, jak terapia stacjonarna. Niemniej jednak niektórzy wciąż wątpią w skuteczność spotkań online, a co więcej nie do końca wiedzą, jak miałyby one wyglądać i jak się do nich przygotować. Podpowiadamy, jak uczynić psychoterapię online przyjazną i skuteczną.

Psycholog online dla każdego

“Na początku warto zdać sobie sprawę z tego, że liczne badania, które były przeprowadzane na przełomie lat udowodniły, że terapia online jest jak najbardziej skuteczna. W zasadzie jej skuteczność jest taka sama, jak terapii stacjonarnej. Pacjenci nie odczuwają bowiem różnicy w tym, czy spotykają się z psychoterapeutą w jego gabinecie, czy też online. Co więcej, niektórym łatwiej jest się otworzyć przed osobą “za szybą”, a także znaleźć czas na leczenie.” powiedziała Psychoterapeuta Wioletta Kucharek, która od wielu lat pomaga swoim Pacjentom zarówno stacjonarnie, jak i za pomocą platformy Skype. Psychoterapia online polecana jest przede wszystkim osobom zapracowanym bądź takim, którym trudno jest wyjść z domu i dotrzeć na umówione spotkanie. Często osoby schorowane lub samotne matki nie mają innego wyboru, niż zdecydować się na psychoterapię online. Nie trzeba się jej jednak obawiać – jest równie efektywna, co psychoterapia stacjonarna. Z psychologiem można rozmawiać nie tylko z domu, ale również z pracy, z hotelu, a nawet na parkowej ławce. Każde miejsce jest dobre, a najgorsze, co możemy zrobić, to w ogóle nie podjąć leczenia.

Najczęstsze obawy pacjentów

Przed podjęciem psychoterapii online pacjenci często zadają sobie różnego rodzaju pytania. Jedno z nich dotyczy miejsca, w którym ma odbywać się psychoterapia i tego, że nasza rozmowa zostanie usłyszana przez innych. W rzeczywistości często możemy znaleźć dogodne miejsce w domu, które dodatkowo można odpowiednio wygłuszyć. Jeżeli jednak nie mamy możliwości podjęcia rozmowy w domu, możemy zostać w pracy nieco dłużej, bądź przyjść do pracy godzinę wcześniej, gdy nikogo nie ma jeszcze w biurze. Niektórzy decydują się również podjąć rozmowę z psychologiem online w pokoju hotelowym bądź nawet na łonie natury, w dogodnym dla siebie miejscu. Zaletą tego rodzaju spotkania jest fakt, iż potrzebujemy jedynie sprzętu umożliwiającego nawiązanie połączenia oraz internetu.

Wielu pacjentów obawia się również tego, że źle wypadną w kamerze, a ich głos nie będzie brzmiał odpowiednio. Tymczasem psychoterapeuta nie zwraca uwagi na tego rodzaju aspekty. Jeżeli chcemy, możemy wyłączyć kamerkę, choć psychoterapeuta może poprosić o chwilowe jej włączenie. Jego celem jest jednak poznanie naszych emocji, a nie ocena naszego wyglądu. Rodzice zaś boją się, że dzieci będą im przeszkadzać podczas rozmowy. Tymczasem wielu psychoterapeutów jest przyzwyczajonych do obecności najmłodszych podczas terapii w gabinecie, więc nie ma przeciwwskazań, aby dzieci przebywały w tym samym pokoju, co rodzice podczas rozmowy.

Kobieta z dzieckiem podczas psychoterapii online

Dla kogo psychoterapia online nie jest odpowiednia?

Psychoterapii online nie powinny podejmować osoby, które wykazują głębokie i poważne problemy psychiczne. Tacy pacjenci potrzebują pomocy stacjonarnej, ponieważ gdyby ich stan uległ pogorszeniu, psychoterapeuta nie ma możliwości interwencji na odległość. Często również pacjenci wykazujący duże problemy, takie jak myśli samobójcze, potrzebują zaawansowanego leczenia, na przykład farmakologicznego lub w ośrodku zamkniętym. Na szczęście gabinety psychologiczne można znaleźć w praktycznie każdym mieście, a nawet w niektórych mniejszych miejscowościach. Dla przykładu lokalizacja gabinetu psychologicznego w Łodzi, należącego do wspomnianej wcześniej psychoterapeutki Wioletty Kucharek, znajduje się w zwykłym mieszkaniu, co pozwala Pacjentom na większe poczucie komfortu i swobody.