Profesjonalne ostrzenie noży – kiedy potrzebujesz pewnego cięcia

ostrzenie noży

Precyzja w działaniu to coś, o czym doskonale wiedzą zakłady, które wykonują zlecenia wymagające wysokiej jakości i dbania o szczegóły. Wiedzą o tym doskonale np. zakłady introligatorskie, które przy oprawie książek, muszą dbać o dokładnie docięte krawędzie.

Kiedy ostrzenie noży jest konieczne?

Teoretycznie można by odpowiedzieć: Wtedy kiedy się stępią. Jest to oczywiście prawda, ale nie oznacza to, że powinniśmy doprowadzać do takiego stanu. Ostrzenie noży dobrze byłoby wykonywać stosunkowo regularnie. W ten sposób znacząco ograniczymy ryzyko wystąpienia przestojów w pracy, jeżeli nie posiadamy innych noży na wymianę lub uniknięcia konieczność zakupu nowych.

Jednakże kiedy zauważymy pierwsze oznaki niesprawności noża, powinniśmy oddać go do profesjonalnego serwisu. Ostrzenie noży to proces, który wymaga nie tylko precyzji, ale także odpowiednich zasobów w postaci ludzi, którzy znają się na wykonywanej pracy i odpowiednich maszyn, które umożliwiają wykonanie usługi na najwyższym poziomie.

Pamiętajmy, że tępe lub lekko stępione noże mogą doprowadzić do szkód przy pracy. Stąd konieczność dbania nie tylko o ich ostrość, ale także prawidłowe przechowywanie, kiedy nie są używane. Niektóre firmy, prócz ostrzenia noży, posiadają w swojej ofercie także akcesoria, które pomagają np. w przechowywaniu noży, by ostrze jak najdłużej zachowało swoje właściwości.

Jak wybrać odpowiedni serwis noży?

Głównym kryterium jakie powinniśmy brać pod uwagę jest jakość realizowanej usługi. Jeżeli chcemy, by ostrzenie noży przyniosło zamierzony efekt, powinniśmy powierzyć to zakładowi, który ma doświadczenie z poszczególnymi typami ostrzy. To bardzo ważne, ponieważ ostrzenie musi być zawsze wykonane z dbałością o najmniejsze detale.

Dobrą praktyką byłoby sprawdzić również, jak szeroko zakrojoną ofertę posiada dana firma. To cenna informacja, ponieważ w swoim zakładzie możemy mieć różnego rodzaju noże, które również mogą wymagać cyklicznego ostrzenia. Wybierając przedsiębiorstwo, które może wykonać dla nas naostrzyć różne noże, zyskujemy znaczną wygodę związaną z np. możliwością dostarczenia noży różnego typu w jedno miejsce, bez konieczności dowożenia czy przesyłania ich do kilku zakładów.


Opinie także nie są bez znaczenia. Mogą nam pomóc podjąć decyzję o wyborze odpowiedniej firmy, który wykona dla nas ostrzenie noży. Takie możemy znaleźć w wizytówkach Google lub na stronach branżowych z rankingami, a czasami na stornie samego producenta. Również nie powinniśmy wykluczać najprostszego rozwiązania, czyli kontaktu z firmą, której oferta nas interesuje, a wtedy otrzymamy informacje z “pierwszej ręki”.