Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe?

biuro rachunkowe

Jedną z decyzji, którą musi podjąć każdy nowy przedsiębiorca, jest wybór sposobu prowadzenia księgowości i rozliczeń. Małe firmy nieraz zajmują się finansami na własną rękę. Natomiast średnie i duże przedsiębiorstwa zazwyczaj korzystają z usług biur rachunkowych, które oferują kompleksową obsługą księgowo-rachunkową.

Niejeden właściciel firmy przekonał się, że wybranie dobrego biura rachunkowego może nie być łatwe. Co więcej, konsekwencje błędnych rozliczeń bywają poważne, dlatego wyboru tego nie należy traktować lekko. Jakie kwestie warto zatem uwzględnić?

Kwalifikacje pracowników biura

Na rynku działa całe mnóstwo biur rachunkowych. Niestety, nie każde zasługuje na zaufanie przedsiębiorców. Zamiast wybierać pierwsze lepsze biuro znalezione w ogłoszeniu, lepiej zasięgnąć opinii innych firm. Jeśli dane biuro rachunkowe cieszy się dobrą renomą, możesz spodziewać się, że współpraca będzie przebiegać bezproblemowo. Warto też samemu sprawdzić kompetencje pracowników biura. Prowadzenie rachunkowości to odpowiedzialne zadanie, które należy powierzyć w ręce doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów. Przepisy prawne nie wymagają, by właściciele biur rachunkowych posiadali odpowiednie certyfikaty, jednak dokumenty poświadczające wiedzę i kompetencje zawsze są mile widziane. Możesz na przykład dowiedzieć się, czy osoby zajmujące się obsługą klientów, posiadają wykształcenie magisterskie rachunkowo-podatkowe. Innym dokumentem, który świadczy na korzyść biura, jest certyfikat Ministerstwa Finansów wystawiany imiennie. Niektóre biura rachunkowe współpracują z osobami posiadającymi licencje doradców podatkowych, co również stanowi duży atut.

Zakres oferowanych usług

Niektóre biura rachunkowe oferują szereg usług, począwszy od usług księgowo-kadrowych, a skończywszy na obsłudze prawnej. Z kolei inne biura specjalizują się jedynie w usługach rachunkowych, jednocześnie zapewniając bardziej indywidualne podejście do klienta. Wybór zależy więc od tego, czego oczekujesz od biura i jakie są potrzeby twojej firmy. Mniejszy zakres usług to zazwyczaj również mniejszy koszt, co może mieć duże znaczenie zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców. Z drugiej strony, korzystanie z wielu usług w jednym miejscu to dla właściciela firmy duża wygoda. Przed nawiązaniem współpracy z danym biurem, dobrze jest także dowiedzieć się, w jaki sposób przebiega obsługa klienta. Jeśli cenisz sobie osobisty kontakt, wybierz biuro, które mieści się w pobliżu siedziby twojej firmy. Obecnie nowoczesne biura umożliwiają także szybki kontakt drogą elektroniczną lub telefoniczną. Duże znaczenie ma także dyspozycyjność pracowników biura. Upewnij się, w jakich godzinach biuro jest dostępne dla klientów i czy w wyjątkowych okolicznościach będziesz mógł uzyskać pomoc poza godzinami pracy.

Polisa OC i ochrona danych osobowych

W solidnym biurze rachunkowym pomyłki zdarzają się bardzo rzadko. Warto jednak wybrać biuro, które jest zabezpieczone na wypadek nieprawidłowości w rozliczeniach. Każda firma, która zajmuje się rachunkowością, musi obowiązkowo posiadać wykupioną polisę OC. Pamiętaj, że im wyższa kwota takiej polisy, tym większą rekompensatę otrzymasz w wypadku ewentualnej pomyłki. Ostatnią kwestią, którą należy wziąć pod uwagę podczas wyboru biura rachunkowego, jest aspekt bezpieczeństwa dokumentów. Godne zaufania biuro będzie szanować i chronić dane twojej firmy. Aby ustalić, czy dane biuro zapewnia właściwą ochronę dokumentów, możesz dowiedzieć się między innymi, czy ma spisaną wewnętrzną politykę bezpieczeństwa, jak zapobiega wyciekowi danych i w jaki sposób zabezpiecza serwery, na których pracuje.