Podłoga drewniana – charakterystyka

drewniana podłoga

Podłoga drewniana choć stanowi dla wielu starodawne rozwiązanie, to dalej posiada swoich fanów. Klasyczne rozwiązania nie wychodzą z mody i jeśli tylko odpowiednio się je dopieszcza i wprowadza nowe dodatki to można być pewien, że odnajdą się pośród bardziej nowoczesnych konkurentów. Aby dobrze zdecydować się na to jaką podłogę wybrać do swojego mieszkania dobrze zrobić konkretne rozeznanie. Podłoga drewniana z pewnością będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Trwałość, struktura, wygląd i kompozycja to cechy którym nie można odjąć dobrze skrojonym deskom podłogowym. Obecnie na rynku jednak istnieje wiele rodzajów podłóg drewnianych nie ograniczających się tylko do jak wielu myśli przyklejonych drewnianych desek.

Rodzaje podłóg drewnianych

Do najbardziej popularnych w stawce należeć będą:

-Parkiet tradycyjny złożony z deszczułek podłogowych połączonych ze sobą w odpowiedni sposób. Dzięki obecności deszczułek można wymyślać różne kompozycje sprawiając, że parkiet będzie oryginalny.

-Mozaika – deszczułki przyklejone na specjalną siatkę w różnych wzorach również będą niebanalnym rozwiązaniem. Szachownica czy jodełka to najbardziej popularne kompozycje – każdy może sobie wyobrazić jak wyglądają.

-Parkiet lamelowy – złożony jest z deszczułek montowanych na styk. Bardzo klasyczne rozwiązanie, które również pozwala na dowolność w kompozycji

-Deski podłogowe – łączone na pióro i wpust odnajdujące się w praktycznie każdym rodzaju wystroju pomieszczenia

– Podłogi warstwowe – najczęściej posiada ona od dwóch do trzech warstw, a do jej wytworzenia używa się tylko i wyłącznie naturalnego materiału. Nie będzie tutaj mowy o sztucznych zamiennikach. Warstwa zewnętrzna jest skrojona z drewna szlachetnego, natomiast te dwie niższe warstwy to najczęściej drzewa iglaste. Dzięki temu zapewnione jest ograniczenie przed pęcznieniem i zmianami wilgotności. Warstwa zewnętrzna może mieć różne układy i zbudowana jest z drewna szlachetnego dla odpowiedniego stopnia wytrzymałości oraz wyglądu.

Zobacz: Podłogi drewniane Kahrs

Montaż i wykończenie

Po wybraniu odpowiedniego dla siebie parkietu przychodzi czas na jego montaż i pielęgnacje. Istnieje kilka metod układania podłóg drewnianych. Można to robić w sposób bezklejowy jednak to metoda dostępna u niektórych producentów. Elementy podłogi łączy się ze sobą na zamki. Można również użyć kleju i przukleić podłogę do podłoża. W ten sposób nie łączą się one tylko ze sobą, ale także z podłożem zapewniając wysoki stopień stabilizacji. Dodatkowo nie wolno zapominać o zabiegach pielęgnacyjnych jak cyklinowanie czy olejowanie – podłoga o którą się nie dba może szybko się zużyć.