Czym powinniśmy kierować się przy zatrudnieniu prywatnego detektywa

prywatny detektyw

Czasami w naszym życiu zdarzają się sytuacje, które wymagają zatrudnienia prywatnego detektywa i wówczas powinniśmy wiedzieć czym kierować się przy wyborze i zatrudnieniu detektywa.

Jest kilka istotnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zatrudnianiu prywatnego detektywa. Zwracając na nie uwagę, unikniemy rozczarowania jego pracą detektywa i mamy duże szanse na pełne zadowolenie z realizacji naszego zlecenia.

Zatrudniając prywatnego detektywa powinieneś wiedzieć kto jest detektywem w świetle polskiego prawa. Detektyw to osoba, która posiada uprawnienia w postaci licencji detektywa do prowadzenia śledztw w ramach prawa i posiadanych uprawnień oraz wpis do rejestru MSWiA.

Prywatny detektyw to osoba z uprawnieniami do wykonywania zawodu, wykształcona i odpowiednio przeszkolona. Licencjonowany prywatny detektyw ma uprawnienia do zajmowania się sprawami związanymi z problemami osobistymi, małżeńskimi, cywilnymi i urzędowymi.

Licencja detektywa

Zatrudniając detektywa bardzo ważne jest, aby zatrudnić prywatnego detektywa, który posiada wszystkie odpowiednie uprawnienia do wykonywania swojego zawodu.

Zawsze należy sprawdzić, czy detektyw, którego planujemy zatrudnić posiada ważną licencję detektywa. Czasem zdarza się, że detektyw zapewnia o posiadaniu licencji, ale po dokładniejszym jej sprawdzeniu okazuje się, że jest ona zawieszona lub cofnięta i dlatego tak ważne jest sprawdzenie ważności jego  licencji.

Licencję detektywa wydaje komendant wojewódzki Policji właściwy dla miejsca prowadzenia działalności przez osobę ubiegającą się o jej otrzymanie. 

Jeśli pierwszy raz w życiu zatrudniasz detektywa, to zapamiętaj, że pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy zatrudnianiu prywatnego detektywa, jest sprawdzenie jego licencji detektywa.

Doświadczenie i kompetencje detektywa

Kolejnym aspektem, który musisz wziąć pod uwagę przy zatrudnianiu detektywa, jest jego doświadczenie.

Niedoświadczeni detektywi z uwagi na brak wiedzy praktycznej nie będą w stanie prawidłowo zająć się twoim zleceniem.

Doświadczenie, kwalifikacje i wykształcenie detektywa to najistotniejsze czynniki, które należy dokładnie rozważyć decydując się na zatrudnienie detektywa. Im większe doświadczenie detektywa, tym większe szanse na pozytywne wykonanie twojego zlecenia.

Cena usług detektywa

Kolejny ważny element do rozważenia przed podpisaniem umowy z detektywem to koszt jego pracy. Najczęściej cena usług detektywa zależy od jego kwalifikacji, doświadczenia i czasu dedykowanego naszej sprawie oraz od lokalizacji agencji detektywistycznej.

Wybór detektywa

Podsumowując, licencja, cena i doświadczenie w branży to kluczowe informacje, o których należy zapytać przy zatrudnianiu prywatnego detektywa.

Jeśli istnieje taka możliwość, to dobrze jest zasięgnąć opinii o detektywie w Internecie lub w prasie, ale tych informacji nie należ traktować jako kluczowe przy wyborze detektywa. To informacje mogą być tylko uzupełnieniem wcześniej pozyskanej wiedzy o detektywie i jego pracy.

Merytoryczna osobista rozmowa z detektywem i wrażenie, jakie pozostawi po sobie, powinny zadecydować o wynajęciu danego detektywa.

Oczywiście wynajęcie detektywa musi być potwierdzone pisemną umową, kontraktem, ze szczegółowymi zapisami dotyczącymi zlecenia oraz wynagrodzenia i czasu pracy detektywa.