Patent – niezbędne uprawnienia do prowadzenia łodzi

patent żeglarski

Każda osoba, której zależy na tym, aby móc samodzielnie żeglować, ma możliwość, aby zrobić specjalny patent żeglarski. Kiedy zaczyna się sezon wiele osób podejmuje decyzję, aby taki właśnie patent zrobić, ponieważ wówczas można pływać samemu bez żadnego nadzoru, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Jednakże, warto wiedzieć, jak właściwie można zrobić odpowiedni patent i czy rzeczywiście warto się na to zdecydować?

Uprawnienia żeglarskie w Polsce

W naszym kraju, aby móc prowadzić jachty żaglowe, których długość jest większa niż 7,5 metra oraz jachtów motorowych, które mają moc silnika powyżej 10kW, niezbędne są odpowiednie uprawnienia, które są potwierdzone patentem wydanym przez Polski Związek Żeglarski bądź Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. Jednakże, ta właśnie zasada nie odnosi się do jachtów oraz barek turystycznych, których długość wynosi mniej niż 13 metrów, a moc silnika jest mniejsza niż 75 kW, a ich prędkość ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h.

Co warto wiedzieć o patencie motorowodnym?

Przede wszystkim, jeżeli chcemy jeździć na mocnym sprzęcie motorowodnym, to wówczas niezbędny nam jest odpowiedni patent sternika motorowodnego, ponieważ jeżeli go nie mamy, to wówczas możemy otrzymać mandat do 500 złotych. Prowadzenie skutera wodnego, czy też motorówki, bez stosowanego patentu sternika motorowodnego, jest traktowane tak samo, jak kierowanie samochodem bez posiadania ważnego prawa jazdy. 

Jak wygląda kurs motorowodny?

Jeżeli chcemy zdobyć patent motorowodny, to zdecydowanie warto wziąć udział w szkoleniu motorowodnym, które będzie doskonałym przygotowaniem do egzaminu. Będziemy mogli dobrze obyć się z manewrami portowymi, zaznajomić się z podstawowymi pojęciami i komendami, co zdecydowanie ułatwi nam naukę pływania na jachcie motorowym. Każdy uczestnik takich właśnie szkoleń, będzie miał szeroką wiedzę teoretyczną, która na wodzie jest tak samo ważna, zarówno dla żeglarzy, jak również dla osób, którym zależy na zdobyciu patentu motorowodnego. Ponadto, w przypadku tego właśnie kursu, koniecznie trzeba zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z budową oraz obsługą jachtu motorowodnego. Jeżeli chodzi o praktyczną część kursu motorowodnego, to składa się ona z kilku godzin manewrowania jachtem motorowym, gdzie ćwiczone są manewry typu podejście do człowieka za burtą, manewry portowe, jak również wejście oraz wyjście ze ślizgu. Na jachcie motorowym manewry podejścia oraz odejścia od nabrzeża, czy też boi, wykonywane są trochę inaczej niż na jachcie żaglowym.