Od czego zależy koszt ogrzewania domu gazem płynnym?

ogrzewanie domu gazem płynnym

Ogrzewanie gazowe jest coraz popularniejsze w Polsce. Wiele osób decyduje się na ogrzewanie swoich domów gazem płynnym, który w przeciwieństwie do gazu ziemnego jest bardziej przystępnym paliwem z uwagi na możliwość zamontowania instalacji niezależnie od obecności sieci gazowniczej.

Ogrzewanie domu gazem płynnym – dlaczego warto?

Ogrzewanie gazem płynnym jest systemem przyjaznym środowisku, ponieważ paliwo te spala się praktycznie w całości i nie wydziela przy tym szkodliwych substancji. Ponadto jest to czysta i wygodna metoda grzewcza, która ze strony użytkownika wymaga jedynie minimalnej obsługi sprowadzającej się do ustawienia odpowiednich parametrów kotła. Gaz płynny jest bardzo wydajny, w związku z czym zbiornik nie wymaga częstego napełniania – na potrzeby standardowego gospodarstwa domowego dostawcy tacy jak Amerigas robią to zwykle dwa razy w roku. Ponadto zawartość jednego zbiornika służy nie tylko do ogrzania domu, lecz i do podgrzania wody oraz zasilania urządzeń gazowych.

Ogrzewanie domu gazem płynnym – od czego zależy jego koszt?

Aspekt ekonomiczny ma ogromne znaczenie dla osób wybierających ogrzewanie gazowe. Cena instalacji na gaz płynny zależy od wielu czynników, dlatego chcąc nawiązać współpracę z wybranym dostawcą, należy poprosić o indywidualną wycenę. Duże znaczenie mają w tym kontekście rodzaj i pojemność zbiornika oraz to, czy użytkownik kupuje go na własność, czy bierze w dzierżawę. Do tego trzeba doliczyć wydatki związane m.in. z wykonaniem projektu instalacji i jej montażem oraz cenę kotła gazowego. Na rynku dostępne są mniej lub bardziej funkcjonalne modele, a ich ceny zaczynają się od 3 tys. zł. Warto w tym miejscu przypomnieć, że poszczególni dostawcy proponują klientom różne pakiety różniące się zakresem usług. Najbardziej opłaca się podpisać umowę na dzierżawę zbiornika oraz zlecić jego montaż i kwestie formalne. Wydatki na ogrzewanie są ponadto zdeterminowane zużyciem gazu, co w przypadku każdego gospodarstwa domowego wygląda trochę inaczej.