Nowoczesna aromaterapia – czym jest waporyzator i jak działa?

waporyzator

Dobroczynne działanie ziół doceniane było już przed naszą erą, dlatego nic dziwnego, że są one cenione do dziś. W wielu niepozornych roślinach kryje się cała skarbnica substancji korzystnych dla zdrowia. W dzisiejszych czasach ich przyjmowanie stało się niezwykle proste, a to wszystko za sprawą waporyzatorów. Waporyzacja to nowoczesny sposób na przeprowadzanie aromaterapii, jest wygodny, przystępny i niesie ze sobą wiele dobrego. Jak dokładnie działa to urządzenie i jaki rodzaj jest najlepszy?

Jak działa waporyzator? 

Waporyzowanie ziół to o wiele zdrowsza alternatywa ich spalania. Samo urządzenie podgrzewa zasuszone i zmielone rośliny, dzięki czemu substancje aktywne zaczynają parować i tak powstała para pozbawiona jest wszelkich substancji smolistych. Waporyzacja to sposób na skorzystanie z dobroczynnych właściwości ziół, bez obaw o jakiekolwiek uszczerbki na zdrowiu. W ten sposób można przyjmować wiele różnych roślin, należy jednak pamiętać, że każda potrzebuje innej temperatury podgrzania. W niektórych urządzeniach temperatury należy pilnować samemu, ale wiele modeli oferuje ustawienie odpowiedniej temperatury w samym waporyzatorze. 

Rodzaje waporyzatorów – jaki jest najlepszy?

Wsród waporyzatorów wyróżnia się aż siedem głównych typów urządzeń. Różnią się od siebie rozmiarem, sposobem użytkowania czy rodzajem grzałek. Nie ma jednego uniwersalnego waporyzatora, który sprawdzi się każdemu, dlatego należy dobrać go do swoich potrzeb. Jakie są ich rodzaje i czym się charakteryzują? 

  • Waporyzator stacjonarny – ma mocną grzałkę, ale wymaga podłączenia sieciowego. Dobrze sprawdza się do korzystania w domu.
  • Waporyzator przenośny – zasilany baterią, ma mniejszą moc, ale za to pozwala na swobodę korzystania i można go zabrać wszędzie.
  • Waporyzator konwekcyjny – może być stacjonarny lub przenośny, a dzięki zastosowaniu konwekcji jest bardzo wydajny. 
  • Waporyzator kondukcyjny – tutaj zioła podgrzewane są przez bezpośredni kontakt z gorącą powierzchnią komory grzewczej.
  • Waporyzator hybrydowy – to połączenie najlepszych cech modeli konwekcyjnych i kondukcyjnych, zapewnia lepszy smak i dłuższą żywotność.
  • Waporyzator butanowy – to urządzenie manualne, przed wykorzystaniem należy samodzielnie podgrzać waporyzator za pomocą zapalniczki żarowej.
  • Waporyzator elektroniczny – najczęściej posiadają elektroniczną stabilizację temperatury, dzięki czemu korzystanie z niego jest bardzo proste. 

Akcesoria do waporyzatorów

Aby w pełni wykorzystać moc waporyzatorów, ważne jest, aby zioła były odpowiednio zmielone. Zrobienie tego w dłoniach zazwyczaj jest niewystarczające i tu z pomocą przychodzą grindery. Grinder służy do rozdrabniania grudek suszu, a korzystanie z nich jest bardzo proste. Warto wiedzieć, że różne waporyzatory mogą wymagać różnego stopnia zmielenia. Modele kondukcyjne zdecydowanie lepiej sprawdzają się w przypadku drobno zmielonych ziół, a w przypadku konwekcyjnych najlepiej mielić je w średnim stopniu.