Jak wybrać dobry tablet – Sprawdź najważniejsze kryteria

tablet

Postęp technologii oraz udoskonalanie urządzeń elektronicznych sprawiają, że coraz mniej czasu sprzedamy przed ekranami laptopów i komputerów, na rzecz smartfonów i tabletów. Szczególnie ta ostatnia grupa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród osób, dla których przekątna ekranu telefonów jest za mała, lecz wyświetlacz laptopa zbyt duży. Jak wybrać dobry tablet? Podpowiadamy.

Czym jest tablet?

Dużą zaletą tabletów jest to, że ich wielkość ekranów porównywalna jest do laptopów, za to ich mobilność jest o wiele większa. Tablety multimedialne stworzone są do wielu czynności, do których normalnie wykorzystujemy komputer. Jest to na przykład przeglądania internetu, czytania różnych treści, gier, tworzenia notatek i wielu innych. Tablety są również coraz chętniej wykorzystywane przez freelancerów. To wdzięczne urządzenie może być wykorzystywane do obróbki zdjęć, filmików, a także do tworzenia grafik. Tablety graficzne wyposażone w odpowiednie urządzenia jak rysik zapewniają niesamowite wrażenia dla twórców.

Tablety to urządzenia stworzone także do ułatwiania mobilnej pracy, gdyż można zabrać je wszędzie ze sobą, a wielkością przypominają klasyczny zeszyt. Z powodzeniem zmieści się do niewielkiej torebki damskiej. Dodatkowo umożliwiają wykonywanie dobrej jakości zdjęć, oglądanie filmów oraz słuchania muzyki.

Rodzaje tabletów

Na rynku możemy znaleźć tablety wielu producentów. Zaliczamy do nich tablety Samsung, Huawei, Microsoft, a także tablety Apple. Niektóre z nich posiadają czytnik kart pamięci, moduł GPS, a inne zwane są również tabletem graficznym. Poniżej przedstawimy 3 podstawowe grupy tabletów.

Tablet z iOS

Czyli tzw. iPad firmy Apple to najpopularniejsze urządzenia tego typu na rynku. Gwarantuje niesamowitą jakość i wydajność. Używane są najczęściej przez grafików, fotografów i twórców cyfrowych treści. Cechują się nieco droższą ceną, jednakże w zamian zapewniają świetny design, wytrzymałą obudowę i bardzo płynnie działający system. Tablety z IOS znajdziesz na: https://www.neonet.pl/komputery/tablety/f/apple.html

Tablet z Androidem

Popularnymi urządzeniami są także te wyposażone w system Android. W takim przypadku mamy dostęp do nieograniczonej liczby aplikacji i gwarancje różnych aktualizacji. Są to zazwyczaj o wiele tańsze urządzenia w porównaniu do poprzedników firmy Apple.

Tablet z Windows

Microsoft pozazdrościł konkurentom obecności w tym segmencie rynku, dlatego stworzył swoje własne produkty z tej linii. Podłączając klawiaturę można uzyskać pełnoprawny komputer z Windowsem. Urządzenia spod skrzydła Microsoftu nie cieszą się dużą renomą, jednak są coraz bardziej ulepszane, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość.

Jaki tablet warto kupić? Istotne parametry

Tablet multimedialny to prawdziwy kombajn funkcjonalności. Aby wybrać najlepsze urządzenie, które będzie służyło nam przez długi czas, a jego parametry będą umożliwiały należyte użytkowanie musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. Ich lista przedstawiona jest poniżej.

Rozdzielczość ekranu

W tym przypadku zasada jest dość prosta. Im większa rozdzielczość ekranu, tym na lepszą jakość obrazu możemy liczyć. Za minimalną wartość w 7-calowym tablecie uważa się 1024×600 pikseli. W modelach wyposażonych w większą przekątną ekranu jest to 1920×1200 pikseli.

Typ ekranu

Nie bez znaczenia pozostaje także typ ekranu. W najtańszych tabletach jest to TFT. Jeżeli zależy nam na lepszej jakości obrazu to dobrym wyborem jest matryca IPS. Jeżeli przeznaczenie tabletu ma iść w kierunku tworzenia grafik, czy obróbki obrazu, to najlepszym rozwiązaniem będzie technologia AMOLDED, która występuje w tabletach firmy Samsung. Drugim najlepszym rozwiązaniem są ekrany Retina, która zapewniają wyjątkową głębie kolorów i świetne odwzorowanie barw. Występują one w tabletach firmy Apple.

Rozmiar ekranu

Rozmiar ekranu to dość indywidualna kwestia. Powinien być na tyle duży, aby zapewniać dobrą widoczność użytkownikowi i na tyle mały, aby zmieścić się do małego plecaka, torby czy torebki. Wszystko jednak zależy od naszych indywidualnych oczekiwań.

Tablety do 10 cali będą dobrą alternatywą dla smartfona, natomiast większe rozmiary sprawdzą się lepiej w przypadku oglądania filmów, lub jeżeli zależy nam na tym, żeby urządzenie było tabletem graficznym.

Pamięć RAM

Wielkość pamięci RAM wraz z procesorem odpowiadają za wydajność urządzenia. Im więcej pamięci RAM, tym więcej aplikacji i czynności będziemy mogli wykonywać na urządzeniu w jednym czasie. Ten czynnik decyduje także o płynności działania urządzenia. Dla optymalnego działania sprzętu warto wybrać tablet, który posiada co najmniej 3 GB RAM.

Pamięć wewnętrzna

Pamięć wbudowana to synonim dla zagadnienia –  pojemność dysku w laptopie. Mówi nam o tym, ile plików (zdjęć, filmów, dokumentów), będziemy mogli przechowywać w pamięci tabletu. W większości modeli pamięć wewnętrzną można powiększyć za sprawą dokupienia karty pamięci.

Bateria i dodatkowe funkcje

Im większa pojemność baterii, tym dłuższy czas będziemy mogli korzystać z urządzenia bez konieczności podłączenia go do ładowania. Tablety, które posiadają mniejsze przekątne ekrany mogą być wyposażone w baterię o pojemności 4000 mAh i powinno to wystarczy. Większe modele powinny posiadać baterię o pojemności 5000 mAh i więcej, lecz nie tyczy się do produktów firmy Apple, gdzie baterie są mniejsze, lecz pobieganie energii jest dobrze zoptymalizowane.

Dlaczego warto kupić dobry tablet?

Tablet warto kupić z wielu względów. Jest to urządzenie, które swoją funkcjonalnością dorównuje laptopom i komputerom. Tablet cechuje się dużą mobilnością, więc możemy go zabrać ze sobą niemal wszędzie. Dodatkowym atutem jest długi czas pracy na baterii, złącze słuchawkowe umożliwiające odsłuch ulubionych utworów, czy  aparat przedni i aparat tylni, które umożliwiają uzyskanie pięknych fotografii.