Nie każdy chwast musi być szkodliwy

Wszelkiego rodzaju wieści rolnicze bardzo często informują nas o chwastach i ich szkodliwym wpływie na rośliny. Eksperci starają się udowadniać, które z chwastów są najgroźniejsze i przed którymi należy chronić nasze ziemie. Warto jednak odnotować, że nie każdy chwast zalicza się do groźnych; niektóre sprawią nam mniejsze, a inne większe kłopoty. Jak je rozróżniać?
Jak dzielić chwasty?
Zaczytując się w wieściach rolniczych, dość szybko dowiadujemy się, że chwasty można klasyfikować na wiele różnych sposobów. Jednym z najpopularniejszych podziałów jest ten ze względu na szybkość wzrostu, a w konsekwencji na wysokość: tak właśnie wyróżniamy chwasty niskiego i wysokiego piętra.
Pojedyncze chwasty niskiego piętra zwykle nie stanowią wielkiego zagrożenia. Mają one trudne warunki, bo nie jest im łatwo walczyć o światło. Nie zmienia to jednak faktu, iż ten typ chwastów wschodzi zazwyczaj masowo. Największe zagrożenie stanowią one wtedy, gdy pojawiają się w trakcie wschodu rośliny uprawnej, bądź bezpośrednio przed lub po nim.
Jak chronić się przed chwastami?
Różne portale z wieściami rolniczymi podają szereg sposobów na chronienie ziemi przed chwastami. Zwykle rady dotyczą stosowania herbicydów ograniczających powstawanie szkodników.
Jednym z najpopularniejszych chwastów jest znany każdemu fiołek. Gdy pojawia się on w zbożach, najczęściej próbuje się zwalczać go zwyczajnymi zabiegami o działaniu chwastobójczym, przy wykorzystaniu tribenuronu metylu. Pozbywanie się przetaczników nie stanowi problemów i działa na nie już około 60 herbicydów. Pojedynczo występujące przetaczniki nie są właściwie żadnym zagrożeniem, ale jeżeli nagromadzi się ich więcej, tworzy się niemały problem.
Czy rumianek jest groźnym chwastem?
Nawet, jeśli na co dzień nie śledzimy wieści rolniczych, każdy z nas na pewno zna drobne, białe kwiatuszki, czyli rumianek pospolity. To popularna roślina, która pojawia się na wielu przestrzeniach i jeśli nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jest ona chwastem, może cieszyć nasze oko.
Rumianek najczęściej można spotkać na śródpolach oraz miedzach, jednak coraz częściej pojawia się on również na plantacjach zbóż. Najskuteczniejszą obroną przed rumiankiem jest chlopyralid. Chwast ten zalicza się do grona chwastów jarych i na próżno szukać go w zbożach w okresie jesiennym, gdyż wschodzi on przede wszystkim wiosną.
Pojedyncze chwasty a zagrożenie
Pojedynczo występujące chwasty to popularne zjawisko nawet w przydomowych ogródkach. W takim wydaniu nie stanowią one zbyt wielkiego zagrożenia, ale zwykle mocno nas irytują. Dość częstym powodem tego zjawiska jest uodparnianie się ich na środki, które mają na celu je zwalczać – nie jest to więc, jak często się wydaje, kwestia niedokładnego spryskania chwastów. Najprawdopodobniej są one biotypami odpornymi na nasze środki. W takim przypadku należy podjąć próbę z innymi opryskami.
Pojedyncze chwasty nie są zagrożeniem same w sobie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że jeśli są one wynikiem uodpornienia, za kilka lat mogą zacząć występować masowo i stanowić dla nas spory problem.