Meble laboratoryjne, czyli jak urządzić miejsce pracy naukowej

Meble laboratoryjne

Umeblowanie – to pierwsze i kluczowe zadanie, gdy przystępujemy do urządzania konkretnej przestrzeni. Jeśli pomieszczenie jest już wykończone pod względem budowlanym, pora przystąpić do tej pracy, która nada wnętrzu jego charakter i sprawi, że ta przestrzeń stanie się praktyczna. To właśnie patrząc na meble, często jesteśmy w stanie określić, w jakim miejscu się znajdujemy – bo mówią o tym przedmioty użytkowe, zgromadzone w tym konkretnym miejscu Często są dość charakterystyczne – i tak jest na przykład w przypadku laboratorium.

Meble laboratoryjne – czym różnią się od innych?

Laboratorium to miejsce bardzo specyficznej pracy – ma się tam do czynienia z wieloma chemicznymi substancjami i odczynnikami, prowadzi się eksperymenty, badania i obserwacje, z których później wyciąga się ważne, często pouczające wnioski. Bez względu na to, czy w danym laboratorium pracuje się nad teoretycznymi zagadnieniami, czy też nad zupełnie praktycznymi sprawami, trzeba stworzyć tu odpowiednie warunki do pracy – a w tym celu trzeba dobrać właściwe meble, które dobrze zagospodarują całą przestrzeń.

Meble laboratoryjne to dość szeroka dziedzina, w której można wyróżnić kilka typów mebli. Potrzebne są takie, które stworzą stanowiska do pracy, czyli różnego rodzaju blaty i stoły laboratoryjne (także antywibracyjne), komory i dygestoria. Ale jednocześnie potrzebne są także szafy do przechowywania używanych w laboratorium substancji – przystosowane do tego, żeby zamknąć w nich chemikalia. Często są to metalowe szafy, wzbogacone o zabezpieczające wnętrze zamki.

Poza tym, potrzebne są również specjalne stanowiska do mycia, przy których można by czyścić szkło laboratoryjne, a w ich pobliżu na pewno przydadzą się ociekacze laboratoryjne, na których naczynia spokojnie wyschną i będą czekały na to, żeby wziąć udział w kolejnych doświadczeniach. Oczywiście to jeszcze nie koniec, bo naukowcy i laboranci muszą mieć też miejsce do tego, żeby zapisać efekty pracy albo prowadzić te zadania, które można wykonywać na siedząco – dlatego pewną część mebli laboratoryjnych zajmują także krzesła i taborety, które będą pasowały do takiego wnętrza i będą dostosowane do potrzeb użytkowników.

Żeby dobrze urządzić konkretne laboratorium, trzeba wziąć pod uwagę to, ilu i jakich stanowisk będzie potrzeba, żeby dany zespół mógł w tym miejscu wydajnie działać. Biorąc to pod uwagę, można właściwie rozplanować całe umeblowanie. A warto rozglądać się wśród asortymentu firm, które specjalizują się w przygotowywaniu właśnie takich mebli, a przy tym korzystają z materiałów o odpowiednich właściwościach i jakości.