Materiały niezbędne do instalacji odkurzacza centralnego

odkurzacz centralny

Budujesz nowy, duży dom? Przestrzeń to wygoda, którą na pewno doceni cała twoja rodzina. Kłopotliwe może natomiast okazać się sprzątanie wielu pokoi na kilku piętrach. Nie wyobrażasz sobie wędrówki po domu z ciężkim odkurzaczem? Nie musisz. Jeśli już teraz zdecydujesz się na instalację centralnego odkurzacza, sprzątanie podłóg nigdy nie będzie uciążliwe.

Jednostka centralna, czyli podstawa systemu odkurzania

Sercem systemu odkurzania centralnego jest jednostka montowana w pomieszczeniu gospodarczym, w jak najniżej położonym miejscu, czyli np. w piwnicy lub w garażu. Jednostka centralna zasilana jest silnikiem elektrycznym. Jego moc musi być dostosowana do powierzchni, którą będzie obsługiwał odkurzacz i ilości gniazd ssących. Wśród parametrów, które należy brać pod uwagę przy wyborze jednostki centralnej, należy wymienić też podciśnienie i przepływ powietrza.

Używanie systemu centralnego odkurzania jest bardzo proste. Wystarczy podłączyć rurę do jednego z gniazd ssących w pomieszczeniu, a jednostka centralna uruchamia się automatycznie. Identycznie jak w przypadku zwykłego odkurzacza jednostka wytwarza podciśnienie i zasysa powietrze z kurzem oraz innymi zanieczyszczeniami. Brud zbiera się w pojemniku w jednostce, a powietrze wyrzucane jest na zewnątrz budynku – wyjaśnia nasz rozmówca ze sklepu internetowego szczecińskiej firmy ECO Solutions.

Materiały do instalacji centralnego odkurzacza

Jednostka centralna łączy się z gniazdami we wnętrzach domu za pomocą systemu przewodów wbudowanych w ściany. Dzięki temu instalacja jest elegancka i nie zaburza estetyki pomieszczeń. Do budowy pełnego systemu potrzebne są:

  • przewody (najczęściej rury PCV),
  • uchwyty do mocowania rur,
  • opaski zaciskowe,
  • łączniki przewodów (kolana, trójniki, łuki, mufy),
  • płytki gniazd,
  • klej do PCV.

Ilość potrzebnych elementów zależy od tego, jak rozbudowany jest system centralnego odkurzacza. W dobrze zaopatrzonych sklepach znajdziesz gotowe zestawy montażowe na konkretną ilość gniazd ssących (często wraz z instrukcją montażu).

Do właściwej pracy odkurzacza centralnego potrzebnych jest kilka dodatkowych elementów. Bardzo ważna jest regularna wymiana filtra w jednostce centralnej – kupując nowy filtr, upewnij się, że pasuje do modelu twojego odkurzacza. Sprzątanie nie byłoby możliwe bez odpowiednio długiego, elastycznego węża. Do końcówki węża podłącza się rurę teleskopową z wymiennymi końcówkami – w gotowym zestawie akcesoriów do sprzątania znajdziesz m.in. klasyczną szczotkę odkurzacza, ssawki szczelinowe i do tapicerek. Wygodne przechowywanie akcesoriów ułatwia specjalny kosz, na który możesz nawinąć rurę. Niewielkie rozmiary kosza i rury po zwinięciu sprawiają, że całość swobodnie zmieści się w niedużym schowku.