Jak dobrać moduł LED do wentylatora sufitowego?

wentylator sufitowy

Współcześnie dąży się do tego, by w jednym urządzeniu łączyć kilka funkcji. Idealnym przykładem jest telefon komórkowy, ale, co ciekawe, także wentylator sufitowy, który może odpowiadać nie tylko za cyrkulację powietrza w naszym wnętrzu, ale i pięknie je oświetlać. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, dobrze jest skorzystać z wentylatorów sufitowych z integrowanym modułem LED, w ten sposób możemy zmniejszyć comiesięczne rachunki za prąd.

Zintegrowanie wentylatorów z modułem LED

Wentylatory sufitowe z możliwością podłączenia do nich oświetlania są bardzo nowoczesnym rozwiązaniem. Coraz więcej osób decyduje się na ich zakup, bo łączą w sobie dwie kluczowe funkcje: nie tylko regulują wymianę powietrza w pomieszczeniu, ale i powodują, że panuje w nim odpowiednie oświetlenie. Połączenie systemu wentylacyjnego z oświetleniem pozwala na zrezygnowanie z klasycznych żyrandoli, których niektóre osoby naprawdę nie lubią – mówi ekspert z firmy mkjb Krzysztof Mucha prowadzącej sklep internetowy swiatło-cienie.pl.

Jeśli zdecydujemy się na to nowoczesne rozwiązanie w postaci połączenia wentylatora sufitowego z oświetleniem, musimy pamiętać o jednej istotnej kwestii: nie każdy wentylator sufitowy z funkcją oświetlenia przeznaczony jest do wyposażenia w jednakowy moduł oświetleniowy. Zwracajmy więc uwagę na to, czy dany wentylator sufitowy cechuje zintegrowanie z modułem LED. Dzięki wykorzystaniu technologii LED zaoszczędzamy naprawdę dużą ilość energii elektrycznej, co w następstwie przekłada na niższe rachunki za prąd. Alternatywą dla wentylatorów sufitowych zintegrowanych z modułem LED są modele z podstawką E14 lub E27 dla zwykłych żarówek, czyli 40- lub 60-watowych.

Istotne parametry modułów LED

Dobierając właściwe oświetlenie LED do wentylatora sufitowego, miejmy na uwadze kilka istotnych parametrów dostępnych na rynku modułów oświetleniowych. Przede wszystkim dobrze jeśli wybrany przez nas moduł oświetleniowy będzie miał w komplecie właściwe źródło światła. Co ważne, zwracajmy wówczas uwagę na barwę tego światła. Pamiętajmy, że ledy generować mogą światło o rozmaitym odcieniu. Nie więc problemu, jeśli lubimy światło o ciepłej barwie, albo zdecydowanie korzystniejszym dla nas źródłem światła jest to generujące chłodne kolorystycznie oświetlenie.

Kupując moduł LED, który ma być połączony z wentylatorem sufitowym, sprawdzajmy też, czy załączony jest do niego zasilacz LED w komplecie. Dzięki temu zaoszczędzimy swój czas, który normalnie byłby przeznaczony na poszukiwanie dodatkowego elementu, ale być może także pieniądze (moduły z załączonym zasilaczem mogą być tańsze niż osobno kupione elementy). Zawsze też powinniśmy mieć na uwadze napięcie zasilania. Po uwzględnieniu wszystkich tych parametrów powinniśmy znaleźć idealnie dobrany moduł LED do naszego wentylatora sufitowego.