Komputer w poradni diagnostycznej

SELKEA - Komputer w poradni diagnostycznej

Diagnostyka obrazowa nie może istnieć bez wsparcia sprzętu komputerowego. Rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, USG, RTG, pantomograf, biopsja – każde badanie oznacza generowanie wyników w formie elektronicznej. Ich późniejsze przeglądanie i analizowanie wymaga często zapisu danych na nośniku elektronicznym używanego w gabinecie sprzętu komputerowego. A to oznacza że trzeba je będzie właściwie usunąć kiedy zdecydujemy się na wymianę urządzenia. Wyrzucenie komputera z danymi tego rodzaju zapisanymi na dysku to poważne wykroczenie. Oznacza narażenie danych na wyciek. Zapraszamy więc na selkea.pl.

Nie wyrzucaj komputera z danymi medycznymi!

Trzeba pamiętać, że wyniki obrazowania medycznego zawierają nie tylko wrażliwe dane medyczne dotyczące stanu zdrowia pacjenta ale również dane osobowe. Dzięki nim można łatwo zidentyfikować osobę, której dotyczą. Nie tylko poprzez zwykle podawane na opisie badania imię i nazwisko pacjenta. Jawne mogą stać również informacje dotyczące stanu zdrowia, rodzaju schorzenia, dysfunkcji na poziomie fizycznym czy też psychicznym. Każda z tych informacji podlega szczególnej ochronie prawnej (RODO) a ich utrata oznacza dla dotychczasowego administratora tj. gabinetu diagnostycznego konsekwencje prawne i kary finansowe nawet do 20 mln. euro ! Nie wspominając o utracie zaufania pacjentów do placówki, które trudno będzie odzyskać i faktycznie może przynieść koniec działalności.

Usuń dane właściwie.

Jak więc uniknąć problemów i właściwie usunąć dane elektroniczne z dysku komputera? Pierwsza zasada to nie stosować półśrodków lub przypadkowych, domowych sposobów. Konieczne jest skorzystanie z rekomendowanych metod usuwania danych z nośników elektronicznych. Przepisy nie określają jakie konkretnie powinny być. Jasno jednak wskazują by były najlepsze z aktualnie dostępnych. Zdecydowanie można tak powiedzieć o programowym nadpisywanie danych elektronicznych. Wykorzystując specjalistyczny software możliwe jest nadpisanie zapisanych na dysku informacji wrażliwych ciągiem znaków o określonej wartości lub przypadkowych. Nadpisane informacje nie mają żadnego znaczenia, uniemożliwiają jednak odczytanie zapisanych wcześniej danych wrażliwych gabinetu. Poprzednich informacji nie będzie można odtworzyć. Przypadkowa osoba nie zdoła do nich dotrzeć. To 100 % bezpieczna metoda. NIe tylko gwarantuje usunięcie danych ale też nie wpływa na stan urządzenia, w którym były przechowywane. Komputer czy laptop nadal są w pełni sprawne. Co ciekawe po nadpisywaniu może się polepszyć wydajność dysku. Po zakończeniu nadpisywania program generuje automatyczny raport. To niezwykle cenne potwierdzenie czy proces przebiegł sprawnie i informacja dla firmy, że dane są bezpieczne. Może również okazać się przydatne podczas kontroli zewnętrznej zwłaszcza dotyczącej zakresu realizacji polityki informacyjnej przychodni czy gabinetu.

A może sprzedaż?

Niepotrzebny komputer lub laptop w gabinecie diagnostycznym może nadal być przydatny w innym miejscu. Wiele firm i osób prywatnych poszukuje urządzeń używanych. Rynek sprzętu komputerowego używanego oraz poleasingowego stale rośnie. Zapotrzebowanie jest coraz większe co daje często szansę na ponowną sprzedaż używanego kilka lat komputera służbowego. Finalnie to może być nie tylko sposób na pozbycie się zbędnego wyposażenia ale również odzyskanie części zainwestowanych pieniędzy. A kolejne zakupy będą wymagać funduszy … warto więc rozważyć taką możliwość i najlepiej skorzystać z firm specjalizujących się nie tylko w skupie używanego sprzętu komputerowego ale również usuwaniu danych wrażliwych, przechowywanych w jego pamięci.