Kiedy nawiązać współpracę z firmą transportową?

firma transportowa

Firmy transportowe to przedsiębiorstwa, których głównym aspektem działalności jest przewóz towarów bądź osób. Z ich usług korzystać mogą zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa. Kiedy warto nawiązać współpracę z firmą transportową, z jakich konkretnych usług można skorzystać i jakie aspekty są kluczowe podczas wyboru konkretnego usługodawcy? Wszystkiego tego można dowiedzieć się poniżej.

Kto i kiedy powinien współpracować z firmą transportową?

Usługi transportowe, jak wspomniano wcześniej, mogą być wykorzystywane zarówno przez osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa działające w różnych branżach. Warto podkreślić, że niektóre z firm mogą zajmować się współpracą jedynie z wybraną grupą klientów, dlatego należy to zweryfikować. Zazwyczaj z usługi transportu korzysta się w sytuacji, gdy towar nie może zostać samodzielnie przewieziony – przyczyną może być np. jego duża masa, ilość, ponadgabarytowe wymiary czy nietypowy kształt przewożonej paczki. Usługi tego typu świetnie sprawdzają się w przypadku wysyłki produktów za granicę, ponieważ firma transportowa dopełnia za swoich klientów wszelkich formalności, co pozwala na zaoszczędzanie czasu, a w wielu przypadkach także pieniędzy. Stosowane właściwych zabezpieczeń pozwala na transportowanie produktów delikatnych, podatnych na uszkodzenia. Dodatkowo warto podkreślić, że korzystanie z usług firmy transportowej to dobre rozwiązanie w przypadku konieczności przewozu określonych ładunków w bezpiecznych warunkach. Jako przykład można podać transport chłodniczy, który realizuje m.in. firma transportowa Fracht. Usługa ta pozwala na przewożenie np. produktów spożywczych, leków czy roślin. Ponadto tego firma transportowa to świetnie rozwiązanie dla osób, które chcą mieć pewność, że ich przesyłka dotrze do adresata w nienaruszonym stanie w możliwie najkrótszym czasie.

Z transportu osób warto skorzystać np. podczas wyjazdu na urlop w większym gronie czy imprez okolicznościowych.

Jakie usługi świadczą firmy transportowe?

W zależności od rodzaju prowadzonej działalności firmy transportowe mogą oferować szeroki zakres usług lub koncentrować się na wybranych aspektach przewozu. Najczęściej w ich ofercie znajdują się:

  • krajowy i międzynarodowy transport drogowy,
  • logistyka mebli,
  • transport pozagabarytowy np. konstrukcji stalowych, sprzętu budowlanego, maszyn rolniczych,
  • przewóz chłodniczy,
  • transport materiałów niebezpiecznych (ADR).

Ponadto firmy transportowe mogą zajmować się: planowaniem tras przejazdu, organizacją łańcuchów dostaw, opracowywaniem rozwiązań spedycyjnych, usługami celnymi, konfekcjonowaniem czy opakowaniami.

Jak wybrać firmę transportową?

Wybór firmy transportowej nie powinien być przypadkowy – to właśnie jej pracownikom powierzane są pakunki, które czasem mogą być warte miliony złotych lub mieć ogromną wartość sentymentalną. Bardzo ważne jest sprawdzenie wiarygodności wybranej firmy. Istotne jest, aby była wpisana do rejestru przedsiębiorców, posiadała certyfikaty i licencje. Dowodem rzetelności będą także wszelkiego rodzaju wyróżnienia i nagrody branżowe oraz opinie innych klientów. Warto wybrać firmę, która działa na rynku od dłuższego czasu i posiada nowoczesną flotę sprawdzonych marek. Bardzo ważnym kryterium podczas wybierania transportu jest łatwy i przyjemny kontakt z usługodawcą. Cena nie powinna grać kluczowej roli podczas wyboru firmy spedycyjnej, jednak zbyt niska powinna być sygnałem, by lepiej sprawdzić opisane wyżej kryteria.