Jak znaleźć pracę? Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy?
Jeśli dopiero zaczynasz szukać pracy, lub też poszukujesz zatrudnienia od jakiegoś czasu, a odzew jest, jak Ci się wydaje, znikomy, być może powinieneś poznać kilka trików, które zwiększą Twoje szanse na rynku pracy. Jak znaleźć pracę, gdy na rynku panuje trudna sytuacja? I co zrobić, aby pracować w swoim fachu?
Po pierwsze: ustal swoje cele
Jeśli szukasz pracy chaotycznie, w różnych dziedzinach, lub na stanowiskach, na które nie masz dostatecznych kompetencji, może Ci być trudno otrzymać telefon z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Dobrze jest poświęcić chwilę na zaplanowanie strategii i zadanie sobie pytania: czego tak naprawdę chcę? I jakie mam zasoby, aby to uzyskać?
Jeśli nie masz wystarczającego doświadczenia, nie zrażaj się – istnieją programy unijne oferujące płatne staże dla wybranych zawodów, często również ogłaszane są one na przykład prze Urząd Pracy. Jeśli jednak nie możesz pozwolić sobie na nisko płatny staż, spróbuj przez jakiś czas pracować w dziedzinie, która być może nie jest związana z Twoim wymarzonym zawodem, ale da Ci stabilne zatrudnienie, a po godzinach zrób interesujący Cię kurs. Szkolenia to podstawa i znacznie zwiększą Twoje szanse na zatrudnienie.
Po drugie: dobre CV
Zarówno dobre CV, jak i list motywacyjny to podstawowe dokumenty, które pracują na uzyskanie przez nas wymarzonej posady. Jak napisać list motywacyjny dowiesz się z serwisu teleexpress.pl – warto zaznaczyć, że dobrze skonstruowany list motywacyjny będzie napisany w sposób konkretny i wiarygodny. Tym bardziej ważne jest więc, żeby list przygotowany był pod konkretne stanowisko,. Jeśli masz już za sobą jakiś kurs lub doświadczenie zawodowe, konieczne umieść je w CV! Nawet z pozoru nieistotne szkolenie lub umiejętność może się przydać – tutaj jednak dochodzimy do kolejnego punktu, jakim jest skonstruowanie CV odpowiednio pod rodzaj stanowiska, na jakie aplikujesz. O ile jeśli szukasz pracy fizycznej, ważne będzie umieszczenie w CV wszystkich, nawet trwających krótko prac tego typu, o tyle, jeśli przykładowo zdarzyło Ci się pracować poza Twoim obszarem zainteresowań, a dodatkowo zrobiłeś kurs bądź przyjmowałeś zlecenia, które są bliżej Twojej wymarzonej ścieżki zawodowej, wystarczy w CV wpisać tylko te dziedziny, które mogą być atrakcyjne z punktu widzenia pracodawcy. Im bardziej klarowne CV, tym pewniej wygląda ono na rynku pracy – sprawiasz w nim wrażenie osoby, która wie, czego chce, a co za tym idzie, jest dużo stabilniejsza.
Po trzecie: pewność siebie na rozmowie kwalifikacyjnej
Dobre CV i list motywacyjny to pierwszy krok do sukcesu. Kiedy wyklarujesz i wzbogacisz swoje CV, potencjalni pracodawcy dużo częściej będą się do Ciebie odzywać. Kolejnym krokiem jest rozmowa kwalifikacyjna. Jak dobrze na niej wypaść?
Przede wszystkim bądź pewny/ pewna siebie. Jeśli aplikujesz na stanowisko, co do którego czujesz, że jest stworzone dla Ciebie, lub masz wystarczające doświadczenie, nie powinieneś mieć problemu z płynną i owocną rozmową. Jeśli rozmowa, na którą zostałeś zaproszony nie jest natomiast jeszcze docelowym miejscem, gdzie widzisz siebie za 10 czy 20 lat, warto zwrócić uwagę na cechy, które pomogą Ci dobrze wykonywać obowiązki. Może to być dokładność, umiejętność kooperacji czy podstawowa obsługa komputera. Pamiętaj, na każdej rozmowie najważniejsza jest pewność siebie i poczucie sukcesu – w końcu bycie zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną samo w sobie jest dużym krokiem naprzód.