Jak zaplanować wycieczkę do Krakowa?

Kraków

Niezależnie od tego czy wyjazd planujemy w pojedynkę, czy w zorganizowanej grupie, powinniśmy mieć choć zarys planu wycieczki. Unikniemy dzięki temu zbędnych kłopotów.

Kraków – Co, gdzie, kiedy?

Przede wszystkim zacznijmy planować wyjazd z lekkim wyprzedzeniem. Spontaniczne wyjazdy również mają swój urok, ale może się okazać, że bilety na przejazd są już zarezerwowane, wykupiono wejściówki na wydarzenie, na którym nam zależało, a najbliższe możliwe (i nieprzekraczające naszego budżetu) miejsce noclegowe znajduje się na obrzeżach miasta. Szczególnie dotyczy to miesięcy, w których ściągają do Krakowa prawdziwe tłumy.

Lipiec i sierpień – to oczywisty kierunek podróży nie tylko Polaków, ale także wielu Europejczyków. Kraków jest nie tylko słynnym punktem na mapie w naszym kraju. Wiedzą także o nim mieszkańcy starego kontynentu, którzy chcą poznać odmienne kultury. Inne newralgiczne okresy to m.in. weekend majowy, czerwiec i wrzesień (wycieczki szkolne), weekend przy okazji uroczystości Bożego Ciała.

Mapa Krakowa

Planowanie rozpocznijmy od ogólnego zastanowienia się co i kiedy chcemy zwiedzić. Nie chodzi o odbieranie radości ze spontanicznych decyzji, ściśle ułożony plan zwiedzania. Chodzi raczej o miejsca, które szczególnie chcemy zobaczyć.

Gdy już odpowiemy sobie na to pytanie, spójrzmy na mapę (np. Google Maps) i zobaczmy rozmieszczenie atrakcji. Być może niejako automatycznie zobaczymy, że warto 2-3 dniowe zwiedzanie podzielić na strefy.

Przykładowo: wieczór po przyjeździe chcemy spędzić, nigdzie się nie ruszając i siedząc w krakowskich knajpkach; sobotę rano spędzamy poza centrum, wieczór na występie artystycznym. Niedzielę przeznaczamy na Stare Miasto i wyjazd.

Nocleg w Krakowie

Gdy zwiedzimy już to, co chcemy koniecznie zobaczyć, zastanówmy się nad tym, gdzie znaleźć nocleg w Krakowie. Warto, aby to miejsce:

  • było dobrze skomunikowane z resztą miasta;
  • znajdowało się stosunkowo blisko części zabytków – po co tracić czas na niepotrzebne dojeżdżanie?
  • miało cenę, która jest do zaakceptowania w naszym budżecie. W wypadku wycieczek grupowych poszukajmy takiego noclegu, aby także mniej zamożni uczestnicy mieli szansę na wyjazd;
  • dobra cena nie oznacza złych warunków mieszkaniowych. Przestrzeń, nowoczesne i wyremontowane wnętrza, dostęp do indywidualnej łazienki oraz do WI-FI i prądu – to wszystko da się znaleźć za przyzwoite pieniądze.

Dobrym rozwiązaniem łączącym wszystkie wypisane wyżej opcje jest hostel w Krakowie, który ma już renomę i jest nastawiony na zadowolenie gości: zarówno indywidualnych, jak i przyjeżdżających w większych grupach. Hostel Draggo jest przygotowany zarówno na przyjęcie indywidualnych podróżnych jak i grup zorganizowanych. Znajduje się na Starym Mieście 2 minuty od rynku. Do dworca PKP i dworca autobusowego mamy 25 minut piechotą (2km). Czas możemy skrócić korzystając z komunikacji publicznej.

Rezerwacje i dojazd

Gdy już mamy ogólny zarys wycieczki, zadzwońmy do instytucji, do których chcemy się udać. Może się tak zdarzyć, że prowadzą one rezerwacje związane z odwiedzinami (np. jedynie grup zorganizowanych). Zapłaćmy za bilety i sprawdźmy najkorzystniejszą opcję dojazdu. Pamiętajmy, że centrum Krakowa nie jest zbyt przyjazne dla samochodów osobowych (korki i parkowanie).