Co grozi za nielegalny wywóz gruzu?

gruz

Remonty, renowacje i budowy są same w sobie trudnym zadaniem, które na końcu dostarcza jeszcze jednego problemu – dużej ilości odpadów, które trzeba usunąć. Wiele osób myśli, że może sobie po prostu wywieźć wszystkie śmieci do lasu. Inni po prostu chcą je wyrzucić do zwykłych śmietników na odpady komunalne. Wszyscy oni zapłacą spore kary. Co zrobić, aby poprawnie i legalnie usunąć gruz? Przyjrzyjmy się temu z bliska.

Jaka kara grozi za niepoprawne składowanie gruzu?

Za próbę zaoszczędzenia pieniędzy, ale również za zwykłą niewiedzę, możemy słono zapłacić. Kary różnią się w zależności od tego, jakiego czynu dokonamy. Jeśli składujemy gruz na swojej posiadłości na długo po tym, jak prace zostały już ukończone, możemy zapłacić mandat o wysokości nawet 1500 zł. 

Kara ta jednak może wzrosnąć, jeśli wpadniemy na pomysł wyrzucenia gruzu do pobliskich śmietników komunalnych. Będzie jeszcze gorzej, gdy zrobimy to tak sprawnie, że pracownicy zbierające odpady nie zauważą ich rodzaju. Może wtedy dojść do uszkodzenia śmieciarki, a winnego nie będzie trudno złapać. W zależności od uszkodzeń kara może wzlecieć na naprawdę wysokie kwoty.

Za wywóz gruzu do miejsc do tego nieprzeznaczonych też czeka nas kara, która może sięgać tysięcy, więc nie warto myśleć, że łatwo oszukać system wyrzucając odpady do pobliskiego lasu. 

Jak poprawnie wyrzucać gruz?

Istnieje wiele możliwości wywozu gruzu. Jednym z nich jest opcja samodzielna, która będzie możliwa, gdy zaopatrzymy się w odpowiednie worki na gruz, dzięki którym można zapakować zwykle do 35 kg odpadów. Następnie należy wywieźć je na odpowiednie wysypisko, gdzie gruz jest składowany. Warto jednak wiedzieć, że za wywóz ponosi się koszta, które wysypisko nalicza od ciężaru gruzu. 

Dla wszystkich, którzy potrzebują wywieźć znaczne ilości gruzu, dobrą opcją będą kontenery, dzięki którym można pomieścić nawet do kilkunastu metrów sześciennych odpadów. Tutaj warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje kontenerów. Pierwszy z nich odpowiada za gruz czysty, a drugi za odpady zmieszane. Co oznacza, że gruz jest czysty? To znaczy, że nie jest zabrudzony w znacznym stopniu różnego rodzaju zaprawami, klejami i ziemią. Druga opcja pozwala na bardziej składowanie zanieczyszczonego gruzu. 

Na jaki wywóz postawić?

Przede wszystkim warto ufać prywatnym firmom, które mają długie doświadczenie w wywozie gruzu. Taką firmą są Wywozersi.pl, dzięki którym możemy skorzystać z opcji samodzielnego wywiezienia swoich odpadów, jak i pomocy w załadunku oraz odwiezieniu na wysypisko. 

Oferują oni zarówno worki na gruz, jak i kontenery, co sprawia, że każdy może wybrać to, co mu najbardziej odpowiada. Szybka realizacja i pewność legalności sprawiają, że jest to świetna opcja zarówno przy małych, jak i większych budowach.