Dodatkowe usługi związane z kontem osobistym
W życiu każdego człowieka przychodzi moment, w którym musi założyć sobie konto osobiste. W dzisiejszych czasach granica ta znacznie się obniżyła w porównaniu z latami poprzednimi i banki oferują konta już nastolatkom od trzynastego roku życia. Oczywiście konieczna jest zgoda rodziców, którzy zresztą zwykle przelewają na to konto kieszonkowe dla swojej pociechy. Najczęściej młodzi ludzie posiadają rachunki będące subkontami do rachunku ich rodziców czy też opiekunów prawnych.
Jeśli stoimy przed wyborem swojego pierwszego konta, a przy okazji pierwszego w życiu banku, musimy zwrócić uwagę na szereg aspektów. W związku z tym należy przede wszystkim dokonać szczegółowej analizy rynku bankowego, by wybrać ofertę najbardziej odpowiadającą naszym wymaganiom. Osoby młode, które sprawnie poruszają się w wirtualnym środowisku Internetu nie powinny mieć z tym zadaniem większych kłopotów. Niektóre banki oferują bowiem również konta internetowe, a więc takie, które są zarówno zakładane on-line, jak i w ten sposób prowadzone. Dzięki temu, że nie ma konieczności spotykania się z doradcą bankowym, zwykle takie oferty należą do tańszych, gdyż bank w pewnym sensie oszczędza. Natomiast, jeśli chcielibyśmy odwiedzić placówkę banku celem dokonania jakiejś transakcji musimy się liczyć z wyższymi opłatami niż te, które są naliczane w przypadku klasycznych kont. Dostęp do Internetu mogą również posiadać standardowe klasyczne konta. Zazwyczaj jest to opcja bezpłatna i daje wiele możliwości. Możemy na przykład dokonywać transakcji płatniczych bez konieczności wychodzenia z domu. Ponadto możemy również wykonywać przelewy w dowolnej chwili dnia i nocy bez konieczności wizyty w oddziale banku. Pozwala nam to zaoszczędzić sporą ilość czasu, którą w przeciwnym wypadku musielibyśmy przeznaczyć na stanie w kolejkach na poczcie czy też w banku.
W ostatnich latach równie modne stało się dokonywanie transakcji płatniczych za pomocą kart czy to debetowych czy to kredytowych. Pozwala to na robienie zakupów bez konieczności noszenia przy sobie gotówki. Ponadto w przypadku kart kredytowych jesteśmy w stanie dokonywać transakcji płatniczych w przypadku gdy nie posiadamy środków pieniężnych na rachunku. Jest to pewnego rodzaju kredyt zaciągany w banku, który może nie wiązać się z żadnymi odsetkami, o ile spłacimy całość zobowiązania w odpowiednim czasie. Dzięki posiadaniu karty debetowej jesteśmy natomiast w stanie pobrać środki z konta w miejscu, w którym nie ma żadnego oddziału banku. Co więcej, z karty kredytowej możemy korzystać także wtedy, gdy konto bankowe z nią związane zajęte jest przez komornika: https://pamietnikwindykatora.pl/komornik-a-karta-kredytowa/. Wystarczy nam jedynie bankomat, z którego usług możemy skorzystać. Dlatego też podczas wyboru konkretnej oferty warto sprawdzić, czy posiada ona bezpłatny dostęp do wszystkich bankomatów na terenie całego kraju. W przeciwnym wypadku należy sprawdzić, ile wynosi opłata prowizyjna. Czasami się bowiem okazuje, że wypłacając pięćdziesiąt złotych bank nakłada na nas opłatę w wysokości dziesięciu złotych, co jest wysoce nieopłacalną transakcją.
W ramach konta osobistego istnieje również możliwość skorzystania z innych opcji dodatkowych, mających na celu ułatwianie nam regulowania płatności. Do takich usług należą na przykład polecenia zapłaty czy też zlecenia stałe. Dzięki nim nie musimy pamiętać o terminach danych płatności, gdyż bank robi to za nas. Często są to jednak opcje płatne, na co również warto zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy. Jeśli dokładnie prześwietlimy umowę już na samym początku będziemy wiedzieli z których opcji możemy korzystać, by nie narażać się na dodatkowe koszty.