Jak wykarmić osierocone psie oseski?
Zdarzają się w życiu smutne sytuacje, kiedy suka nie jest w stanie wykarmić swoich szczeniaków. Dzieje się tak nie tylko w przypadku bezdomnych psów, które często nie posiadają takiej ilości pokarmu, ponieważ same są zabiedzone, zmęczone i częstokroć także bardzo chore. Dotyczy to również psiaków z hodowli, gdzie niekiedy urodzi się zbyt duży miot albo podczas ciężkiego porodu ukochana przez właścicieli suczka umrze. Wtedy koniecznie trzeba zastosować mleko zastępcze dla szczeniąt, gdyż inaczej mogą one nie przeżyć albo być poważnie osłabione i chorowite. Krowie mleko nie wystarczy, a mleka dedykowane dla ludzkich niemowlaków są dobre tylko na chwilę, ponieważ nie zaspokajają wszystkich potrzeb małych zwierzaków.
Najważniejsze to nie poddawać się sytuacji
Nawet jeżeli wydarzyła się tragedia, a właściciele są bardzo smutni, to powinni zmobilizować wszystkie swoje siły, żeby wykarmić psiaki. Zastępcze mleko dla szczeniaków im w tym pomoże, ale powinni pamiętać także o tym, żeby zwierzęta znajdowały się pod stałą opieką weterynarza. Należy także wiedzieć, że opieka nad takimi maluszkami to często praca na cały etat, która wymaga karmienia co dwie lub trzy godziny, masowania brzucha, żeby piesek mógł się wypróżnić, a także dokładnej i pieczołowitej pielęgnacji.
Osoby w schroniskach i fundacjach, które częściej zajmują się osieroconymi psiakami, zwykle są lepiej przygotowane na to, co je czeka. Jednakże nie ma co demonizować całego procesu, ponieważ przy odrobinie zaangażowania może sobie z tym poradzić także laik. Jeszcze dwadzieścia lat temu, kiedy w sklepach niedostępne było mleko zastępcze dla szczeniąt, nie było to takie proste i wymagało znacznie większej wiedzy, a także zwyczajnego szczęścia.
Każdy psiak potrzebuje uwagi
A kilkudniowe oseski potrzebują jej często w dwójnasób. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, żeby nie tylko były najedzone, ale także trzeba zapewnić im ciepło. Mleko zastępcze dla szczeniaków nie wystarczy, a samo doglądanie piesków to także za mało. Warto pamiętać o odpowiedniej temperaturze, która jest konieczna do przetrwania dla takich maleństw. W celu jej utrzymania w legowisku można tam wkładać obłożony kocykami termofor lub choćby butelkę z ciepłą wodą. Jednakże koniecznie musi być na niej warstwa koców lub ręczników, ponieważ inaczej maluchy mogą się przegrzać lub ulec ciężkim poparzeniom.
Kupując mleko zastępcze dla szczeniąt (dostępne na https://lugers.pl/pol_m_Pies_Akcesoria-dla-psa_Wszystko-dla-szczeniat_Mleko-zastepcze-dla-szczeniat-907.html), warto jest zaopatrzyć się także w ułatwiającą karmienie butelkę. Jest ona idealna dla małych piesków, które mają już powyżej tygodnia. Zupełne oseski natomiast lepiej nakarmić przy pomocy strzykawki. Trzeba to robić ostrożnie, żeby szczeniak nie uległ zadławieniu albo nie poranił sobie delikatnego pyszczka ostrymi krawędziami strzykawki.