Jak wygląda praca magazyniera?

magazyn

Praca magazynierów jest trudna zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym, ponieważ nie rzadko bywa bardzo stresująca. Potrzebni są oni w prawie każdej branży, w większych, jak i mniejszych miastach – ogłoszenia o naborze na to stanowisko bardzo często stanowią dominującą część anonsów na portalach dla osób poszukujących pracy. Jak tak naprawdę wygląda praca magazyniera?

Jakie są obowiązki magazyniera?

Nie musimy nikomu wyjaśniać, ze magazynier jest osobą, która pracuje w magazynie. Warto jednak podkreślić, że jej obowiązki nie są już tak oczywiste. Zadaniami, które najczęściej wykonuje, są:

  • przyjmowanie dostaw, jak i ich wyładunek,
  • sprawdzanie zgodności dostaw wraz z fakturami,
  • planowanie zagospodarowania przestrzeni magazynowej,
  • kontrola nad stanami magazynowymi, zarządzanie zapasami,
  • inwentaryzacja magazynu,
  • zadbanie o właściwe składowanie produktów w magazynie,
  • przygotowanie zamówień dla klientów oraz niezbędnej dokumentacji,
  • załadunek towarów,
  • obsługa urządzeń magazynowych np. wózków widłowych.

Jaka wymagana jest odzież robocza na stanowisku magazyniera?

Praca magazyniera bywa wykonywana w bardzo ciężkich warunkach. Dlatego potrzebuje on specjalnej odzieży BHP, która pozwoli mu na bezpieczne, ale i sprawne działanie. Odzież robocza do pracy w magazynie opisana jest na TopMagazyny, wśród najczęściej wykorzystywanej wyróżniono: czapki, koszulki, spodnie robocze oraz wysokiej klasy buty. Dodatkowo w zależności od branży niezbędne bywają także fartuchy, kamizelki bądź kurtki. Ważne jest, aby ubrania był wygodne, wytrzymałe oraz wysokiej klasy, by pozwalały na zniwelowanie ryzyka wystąpienia niepożądanych zdarzeń podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Jakie jest ryzyko zawodowe na stanowisku magazyniera?

Na stanowisku magazyniera może dojść do wielu rodzajów wypadków przy racy. Bardzo często dojść może do urazów spowodowanych upadkiem z wysokości lub poślizgnięciem się. Dodatkowo istnieje wysokie ryzyko potrącenia przez pojazdy, kontaktu z niewłaściwie zabezpieczonymi pakunkami, które mogą posiadać np. ostre krawędzie oraz ekspozycja na hałas i zapylenie. W wyniku niewłaściwej pracy magazynu może dość do pożaru lub eksplozji oraz zatrucia toksynami. Specjaliści podkreślają także, że magazynierzy często borykają się z różnorodnymi schorzeniami wywołanymi przez nadmierny wysiłek fizyczny oraz stres.

Kto może zostać magazynierem?

Jak do wykonywania większości zawodów, również do pracy magazyniera konieczne jest posiadanie pewnego zestawu cech, które pozwolą na efektywne wykonywanie zadań na określonym stanowisku. Pierwszymi bardzo ważnymi aspektami są bardzo dobry stan zdrowia oraz duża krzepa (w związku z tym dużo częściej spotyka się mężczyzn pracujących na magazynach, a nie kobiety, chociaż one również mogą spróbować swoich sił w tym zawodzie). Ponadto pracę ułatwiają cechy charakteru takie jak: komunikatywność, kultura osobista, odporność na stres, odpowiedzialność, pracowitość, samodzielność, sumienność, uczciwość, umiejętności logistyczne oraz pracy zespołowej. Warto zaznaczyć, że praca magazyniera nie wymaga posiadania specjalistycznego wykształcenia, jednak zazwyczaj wymagane jest ukończenie szkoły średniej lub zasadniczej szkoły zawodowej. Dodatkowe uprawnienia oraz szkolenia będą atutem.

Jakie są zarobki na stanowisku magazyniera?

Bazując na danych wynikających z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, rynkową medianą zarobków na stanowisku magazyniera jest kwota 3660 zł brutto. Zazwyczaj widełki wahają się od 3190 zł brutto do 4210 zł brutto. Warto jednak wiedzieć, że zarobki mogą różnić się w zależności od m.in. : wielkości firmy, miasta, zakresu obowiązków, jak i stażu pracy danego magazyniera. Wynagrodzenie może wzrastać wraz z dodatkowymi szkoleniami i uprawnieniami np. zezwoleniem na prowadzenie wózka widłowego. Bardzo często benefitami w tym zawodzie są stałe zatrudnienie na umowę o pracę oraz premie uznaniowe.