Jak wybrać system ERP? – Podpowiadamy!

ERP system

Wybór odpowiedniego systemu ERP może stanowić ogromne wyzwanie, zwłaszcza wtedy, kiedy nie wiemy jakie cechy powinien posiadać, by nasza praca była efektywniejsza. Na co warto zwrócić uwagę, podczas wyboru odpowiedniego oprogramowania, aby było dla nas skutecznym i efektywnym rozwiązaniem?

Skup się na potrzebach

Przede wszystkim wybór odpowiedniego systemu ERP należy rozpocząć od zastanowienia się, czy dane narzędzie informatyczne sprawdzi się w branży, do której zostanie przeznaczone. Niektóre oprogramowania są bardziej zaawansowane, a niektóre mniej — może się okazać, że jakiś system będzie zbyt rozbudowany dla małego przedsiębiorstwa. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jakie obszary ma obsługiwać system ERP oraz jakie procesy ma usprawnić. Oprogramowanie powinno wspomagać nie tylko bieżące działania firmy, ale i rozwijać się wraz z nią.

Sprawna optymalizacja

System ERP powinien współpracować z różnego rodzaju programami, np. w przypadku branży produkcyjnej z systemami do nestingu. Pozwoli to na usprawnienie pracy, przez co możliwość pomyłek zostanie zminimalizowana, a praca stanie się efektywniejsza.

Zwróć uwagę na rozszerzenia

Podczas wyboru oprogramowania warto zwrócić uwagę, czy system został wyposażony w rozwiązania usprawniające pracę. Przykładem takiego rozwiązania może być na przykład aplikacja do zamówień internetowych. Dzięki takiej aplikacji firma może obsłużyć online wszystkich swoich partnerów. Innym przykładem takiego rozszerzenia może być panel pracownika umożliwiający zdalny dostęp do danych kadrowych.

Czytelne dane

Bardzo ważne jest, aby systemy przedstawiały istotne dane oraz kluczowe wskaźniki w przejrzysty sposób, najlepiej w formie graficznej. Przykładem takiego usprawnienia są tzw. pulpity. Takie pulpity pozwalają udoskonalić pracę w danym obszarze, prezentując zawsze aktualny i dopasowany do potrzeb zestaw danych pochodzących z naszego systemu, które można na bieżąco modyfikować i zestawiać.

Oprogramowanie dla biznesu i system ERP dla firm

Postaw na doświadczonego dostawcę

Kiedy mamy już wstępnie wybrane oprogramowanie ERP spełniające nasze oczekiwania, warto zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego dostawy. Kluczowym wskaźnikiem przemawiającym za wyborem odpowiedniego dostawcy będzie jego doświadczenie przy wdrażaniu oprogramowania oraz sprawdzenie, czy stale rozwija swój produkt. Istotne jest wsparcie po zakończeniu procesu wdrożenia oraz gwarancja opieki serwisowej.

Ile kosztuje system ERP?

Koszty oprogramowania uzależnione są od wielu czynników m.in. od wielkości przedsiębiorstwa, posiadania własnego zaplecza informatycznego, czy ustalenia, które obszary systemu ERP powinny zostać wdrożone. Często koszty mogą okazać się zbyt wysokie, dlatego dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z systemu online. Używając takiej opcji, możemy dopasować opłatę za system informatyczny do naszych potrzeb, pozwalając sobie tym samym na elastyczność. W ramach abonamentu mamy dostęp do oprogramowania, aktualizacji oraz infrastruktury IT. Ciekawym rozwiązaniem będzie również skorzystanie z dotacji lub leasingu.