Jak urządzić bezpieczną imprezę z fajerwerkami?

bezpieczna impreza z fajerwerkami

Imprezy z fajerwerkami są fajne i niezapomniane – to nie ulega wątpliwości, jak również to, iż decydując się na taką atrakcję na przyjęciu trzeba zrobić wszystko, aby było jak najbezpieczniej i zgodnie z prawem. To, czy będziesz potrzebować specjalistycznej wiedzy, będzie zależeć od skali wydarzenia. Dla ułatwienia zebraliśmy kilka fachowych porad dotyczących bezpiecznych imprez tego rodzaju – uwzględniając między innymi kwestię zachowania odległości dla fajerwerków, czy samego miejsca, w którym odbywa się pokaz.

Fajerwerki na imprezie – czy trzeba wynająć profesjonalistów?

Jeśli planujesz tylko mały pokaz, zwykle nie musisz być tak rygorystyczny – możesz zrobić zakupy w jednym ze sklepów PyroTech SHOP np. w Bełchatowie, ale jeśli chodzi o imprezę z fajerwerkami organizowaną z większym rozmachem – zdecydowanie musisz zaangażować w to specjalistów. Przy czym mówiąc o większym rozmachu nie mamy na myśli wyłącznie ilości, czy wielkości fajerwerków, ale też na przykład rodzaj fajerwerków, których chce się użyć. Jeśli należą one do kategorii tych, które mogą obsługiwać tylko profesjonaliści, nie ma miejsca na żadne odstępstwa – fachowa pomoc jest obowiązkiem.

Zależy to również od skali wydarzenia. W tym celu będziesz musiał ocenić miejsce, w którym jest planowana impreza, aby upewnić się, że jest odpowiednia dla przewidywanych ilości gości, jak i materiałów pirotechnicznych. Jeśli jesteś dopiero w czasie wyboru miejsca – pamiętaj, że należy wziąć pod uwagę w szczególności kwestie dostępu dotyczące zarówno osób oglądających fajerwerki, jak i straży pożarnej, czy karetek pogotowia. Lepiej „dmuchać na zimne”, aniżeli być nieprzygotowanym.

fajerwerki

Pogoda a środki bezpieczeństwa podczas pokazu fajerwerków

Jedną z najważniejszych rzeczy jest to, by wyznaczyć strefę, gdzie fajerwerki będą opadały, a równocześnie takie, do którego nie będą mieć dostępu żadne osoby. Musi to był całkowicie bezpieczne miejsce. Co ważne – wyznaczając taką strefę należy ją obliczyć z uwzględnieniem kierunki wiatru. Jeśli dominujący wiatr będzie wiał w kierunku widzów, może się pojawić ryzyko, że fajerwerki spadną w ich stronę.

To wszystko musi być uwzględnione, dlatego planując wydarzenie z fajerwerkami w roli głównej zawsze trzeba mieć na uwadze i monitorować pogodę, bo niezwykle ważne jest, aby wiatr wiał we właściwym kierunku.

Tutaj znowu warto podkreślić rolę profesjonalnych usług. Firma znająca się na temacie i organizująca pokazy fajerwerków wie, jakiego rodzaju produktów używać, jeśli wiatr jest zbyt silny bądź wieje w niewłaściwym kierunku. Potrafią obserwować zmiany pogody i według tego dostosowywać scenariusz pokazu, czego nie potrafiłby zrobić pewnością pirotechnik-amator.

Oczywiście warto przypomnieć, że jeśli impreza z fajerwerkami ma charakter publiczny to w zależności od rozmiaru zdarzenia mogłoby wymagać to zaangażowania różnych służb, takich jak:

  • straż pożarna,
  • pogotowie ratunkowe,
  • policja.

Zatem, aby wszystko było bezpieczne i legalne, w takich przypadkach zdecydowanie należy skontaktować się z lokalnymi władzami. Jeśli wynajmiesz profesjonalistów – ten obowiązek spoczywa na nich.